Askerde Teğmen Olarak Kalmak

Askerde teğmen olarak kalmak pek çok kişinin vatandaşlık görevini tamamladıktan sonra hayalleri arasında yer alır. Askerde teğmen olabilmek için bazı şartlara uyumlu olmak gerekir. Bu koşullar kara, hava ve deniz kuvvetlerine göre değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte kişilerin hem zihinsel hem de fiziksel uygunluklarının da bulunması gerekir.

Teğmen Olmak Ne Demek?

Teğmenler genel olarak kara, deniz ve hava kuvvetlerinde tim komutanlığında görev alır. Teğmen olmak isteyen kişiler ilerleyen dönemlerde mertebe olarak da yükselebilir. Asteğmen ve üsteğmen bu mertebeler arasında yer alır. Teğmen kelimesinin sözlük anlamı ‘Hücum eden’ şeklinde ifade edilmektedir. Yani teğmenler askeri kuvvet içinde tim komutanı olarak görev alırlar. Belli bir tabur ya da bölge ile birlikte farklı yerlere komutanlık eder. Deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri ve kara kuvvetleri üzerinden görevlerini üstlenirler. Teğmenlerin görevi genel olarak ordunun hiyerarşik açıdan düzenini ve sevkini sağlama işini üstlenirler.

Askerde Teğmen Olarak Kalmak
Askerde Teğmen Olarak Kalmak

Nasıl Teğmen Olunur?

Askerde teğmen olmak için belirli koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Özellikle teğmen olmak için Harp Okulu adına başvurulmalıdır. Diğer başvuru şartları da şu şekildedir;

  • Teğmen olmak için en fazla 20 yaşında olmak gerekir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu vardır.
  • Lise ya da bunun dengi olan okullardan mezun olmak ya da devam ediyor olan kişiler teğmenlik için başvurabilir.
  • ÖSYM tarafından o sene gerçekleşen sınav kapsam içerisinde Milli Savunma Üniversitesi için gereken taban puan elde edilmedir.
  • Kişinin herhangi bir adli sicil kaydının olmaması gerekir ya da devletin güvenliğini tehlikeye atmış hiçbir yapı içerisinde bulunulması zorunludur.
  • Büyük ya da küçük herhangi bir hüküm giymemiş olmak gerekir.
  • Teğmen olmak için başvuracak olan kişilerin evli, çocuklu, nişanlı ya da boşanmış olmaması gerekir tamamen bekar olmalıdır.
  • Kişiler askeri okula giriş yapmalı ve intibak eğitimi üzerinden yüksek bir başarı elde etmeleri gerekir.
  • Başvuruda bulunacak kişilerin zihinsel ve fiziki yeterliliğinin olması gerekir. Bu iki durumdan herhangi birinde küçük bir eksiklik olması bile teğmenliğe başvuru için sorun çıkarabilir. Zihinsel ve fiziki rapor alma durumu hem kızlar hem de erkeklerde değişkenlik gösterir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!