Lise Ortalama Nasıl Hesaplanır, Neler Etki Eder?

Lise ortalama öğrencinin dönem içinde belirlenen derslerde almış olduğu notların yazılı ve sözlü olarak ortalamasının alınması ile hesaplanmaktadır. Lise ortalaması dönemsel olarak da öğrencinin başarı seviyesini göstermesi açısından hesaplanan bir yöntemdir. Ortala için dersler ve derslerde alınan yazılı sonuçları yazılı sayısına bölünerek ortalaması alınır. Lisede alınacak olan ortalama ebeveynler tarafından çocuklarının gelecek planlaması konusunda da etkili olmaktadır.

Hesaplama yapılması için online ortamlarda da sanal hesaplama araçları bulunmaktadır. 4 yıllık lise eğitimi boyunca öğrencilerin sınavlarda aldıkları puanlar toplanarak döneme göre bölünür ve ardında 4 yıl sonunda diploma puanı olarak diploma üzerinde yer alır. 4 yıl içinde her bahar ve sonbahar dönemlerinde iki ayrı dönem olarak ele alınır ve diploma notu olarak ifade edilir. Derslerden alınan başarı puanları üniversiteye geçiş dönemlerinde öğrencilerin puanlarını da etkilemektedir.

Lise Ortalama Hesaplama Yöntemi ve Etki Eden Faktörler

Lise ortalama hesaplama başarılı ya da başarısız olarak bir dönem ile yıl geçirmesi konusunda hem öğrencilere hem de ailelerine bilgi vermesi amacıyla yapılmaktadır. Ortalamalar yıl içinde bahar ve sonbahar dönemlerinde yapılmaktadır. Öğrencilerin yazılı sayısı ve sözlü sayısı toplanarak ortalaması alınır. Bir dersten alınacak yazılı puanları derste yapılacak olan toplam yazılı sayısı ile toplanarak bölünür. Çıkan sonuç öğrencinin derste aldığı başarı oranını ve not ortalamasını da göstermektedir. Lise ortalamaları üniversite okumak isteyen öğrenciler için önem taşımaktadır. Her yıl içinde ortalamalar baz alınarak bir başarı ve ders puan durumu oluşturulur.

Lise ortalamasının hesaplanması lise son sınıfta alınacak olan okulu başarı ile bitirdiğini gösteren diploma üzerinde de yazmaktadır. Diploma yıl sonunda alınır ve lise son sınıf öğrencisinin 4 yıllık lise dönemi boyunca almış olduğu derslerdeki puan ortalaması hesaplanır. 4 yıllık bir lisede okutan öğrenciler için lise ortalaması 4 yıl boyunca dönemler içinde belirlenen yazılı ve sözlüler toplanarak hesaplanır. Hesaplama yapma konusunda online sanal sistemleri de kullanılmaktadır. Özellikle üniversiteye geçiş sınavlarında öğrencilerin lise ortalamasına ve aldığı puana bakılmaktadır. Öğrencinin 4 yıllık lise ortalamasının hesaplanmasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!