Kalem Mevzuatı Ders Notları ve Çıkmış Sorular

Açıköğretim Kalem Mevzuatı dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Kalem Mevzuatı” dersi 4 kredilik bir ders olup uygulama ve staj bulunmamaktadır.

Kalem Mevzuatı dersi için öğrenme olanaklarını sizler için oluşturduk, derledik ve hizmetinize sunduk. Önceki yıllara ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders notlarına, ders kitaplarına ve ders videolarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz. Ayrıca yazının devamında ders ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çıkmış sorular eöğrenme portalında yayımlanmakta olup öğrencilerin bizlere göndermesi ile sitemize eklediğimiz online deneme sınavlarından oluşmaktadır. Daha fazla soruya erişebilmek için sizlerde ekampüs sayfanızdan çıkmış soruları tarafımıza BURAYA tıklayarak gönderebilirsiniz.

Ders notlarının büyük çoğunluğu öğrenciler tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Sizlerinde ders çalışırken hazırladığınız ders notları var ise BURAYA tıklayarak bize gönderebilir ve sayfamızdan sizin adınıza paylaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Kalem Mevzuatı dersi için 1 adet arasınav ve 1 adet dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Arasınavın %30’u ile Dönemsonu sınavının %70’i alınarak toplanmakta ve sınıfın genel ortalamasına göre harf notu verilmektedir.

Ders Adı Ders Kodu Zorunlu/Seçmeli Teori + Uygulama AKTS
Kalem Mevzuatı ADL108U II.YARIYIL 0+0 4.0
Kalem Mevzuatı Ders Çalışma Ortamları
deneme sinavi Arasınav Soruları için TIKLAYINIZ.
Final Soruları için TIKLAYINIZ.
ders notu DERS NOTLARI
ders kitabi DERS KİTAPLARI
video izle DERS VİDEOLARI

Ölçme ve Değerlendirme:

Değerlendirme Yöntemi ve Geçme Kriterleri
Sayısı Yüzde (%)
1.Ara Sınav 1 30
Dönem Sonu Sınavı 1 70
Toplam (%) 100

Kalem Mevzuatı Ders İçerikleri:

Haftalar Konular
1. hafta Adli kaleme ilişkin genel bilgiler, Adli kalem mevzuatı, Adli yargı mahkemeleri, Adli kalem hizmetleri
2. hafta Adli yargı kalem personeli ve personelinin yetki ve görevleri
3. hafta Belgelerin Kayıt Görmesi ve Dosyalanması, Fiziki Ortamda Oluşturulan Belge ve Evrakın Dosya Düzeni
4. hafta Hukuk ve Ceza Davalarında Dosya Düzeni, Uyap Ve Bilgisayar Donanımının Kullanılması
5. hafta Resmi Yazışma, Adli Yazışma İşlemleri, Resmi Yazışma Ortamları, Resmî Yazıda Uyulması Gereken Usul ve Kurallar
6. hafta Adli Yargi İlk Derece Hukuk Mahkemelerinin görev ve yetkisi, Adli Yargı Hukuk Mahkemelerinde Taraflar, Davanın Açılması ve Tevzi İşlemleri, Adli Yargı Hukuk Mahkemelerinde Tutulacak Kayıtlar
7. hafta ARA SINAV
8. hafta Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemelerinin Görev ve Yetkisi, Adli Yargı Hukuk Mahkemelerinde Taraflar
9. hafta Adli Yargı Ceza Mahkemelerinde Tutulacak Kayıtlar, Ceza Mahkemesi Yazı İşleri Müdürünün Tutması Gereken Kartonlar, Ceza Mahkemelerine Ait Dosyaların İncelenmesi ve Suret Alınması, Hükümden Sonra Mahkeme Kaleminde Yapılan İşler
10. hafta Adli Yargı Cumhuriyet Başsavcılığı, Adli Yargı Cumhuriyet Başsavcılığının Görev ve Yetkisi, Cumhuriyet Başsavcılığının Teşkilat Yapısı, Cumhuriyet Başsavcılığında Soruşturmanın Başlatılması ve Tevzi İşlemleri, Cumhuriyet Başsavcılığında Tutulması Zorunlu Kayıtlar, Cumhuriyet Başsavcılığı Yazı İşleri Müdürünün Tutması Gereken Kartonlar, Cumhuriyet Başsavcılığına Ait Dosyaların İncelenmesi ve Suret Alınması
11. hafta Soruşturmanın Gizliliği, Soruşturma Sonucu Verilecek Kararlar
12. hafta Adlî Yargı İlk Derece Hukuk Mahkemelerinde Bulunan Kasa Hesaplarına İlişkin Genel Bilgiler, Vezne Kasa Hesabı, Tereke Hâkimliği Kasa Hesabı, İzale-i Şüyu Satış Memurluğu Kasa Hesabı, Cumhuriyet Başsavcılığına Bağlı Emanet Memurluğu Kasa Hesabı, Ceza Mahkemeleri Kasa Hesabı
13. hafta Kalem Hizmetlerini Denetlemekle Sorumlu Olanlar, Kalem Personelinin Disiplin, Suç ve Zarar Sorumlulukları
14. hafta FİNAL SINAVI
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!