Açıköğretim Sosyal Medya Yöneticiliği Bölümü

27.08.2019
699
A+
A-

Anadolu üniversitesinde bulunan ve 2 yıllık Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin tercih ederek yerleşebildiği bir önlisans bölümüdür. Sosyal Medya Yöneticiliği bölümü 2019 – 2020 eğitim döneminde açılmıştır.

Açıköğretim Sosyal Medya Yöneticiliği bölüm tanıtımına, derslere, ders notlarına ve çıkmış sınav sorularına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Programın Amaçları

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programının amacı, sosyal medya içerik üretimi ve profil/sayfa yönetimi alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştirmektir. Ayrıca sosyal medya/yeni medya alanlarında halen çalışmakta olan personelin etkinlik ve verimliliklerini artıracak şekilde donatılmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

derslerine ait çıkmış sorulara, ders notlarına, ders kitaplarına aşağıdaki ilgili yarıyılda bulunan dersin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıköğretim Sosyal Medya Yöneticiliği Bölümü Dersleri

1. Yarıyıl

Ders KoduDers AdıAKTS
ARY101USosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri6.0
MEİ103UMedya ve İletişim7.0
SMY101USosyal Medyaya Giriş7.0
SMY103UMedya Girişimciliği7.0
 –Yabancı Dil I*3.0
Toplam30
*Yabancı Dil I Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.

2. Yarıyıl

Ders KoduDers AdıAKTS
HUK124UBilişim Hukuku6.0
İLT102UYeni İletişim Teknolojileri7.0
MAİ102UMarka ve Yönetimi7.0
SMY102USosyal Medya Platformları7.0
 –Yabancı Dil II**3.0
Toplam30
**Yabancı Dil II Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.

3. Yarıyıl

DERS KODUDERS ADIAKTS
SMY201USosyal Medya Ve Propaganda6.0
SMY203UDijital Yayıncılık6.0
SMY205USosyal Medya Araçları I6.0
SMY207UDijital Tasarım6.0
TAR201UAtatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi I3.0
TÜR201UTürk Dili I3.0

4. Yarıyıl

DERS KODUDERS ADIAKTS
WTK206UWeb’de Telif Hakları Ve Etik6.0
SMY202USosyal Medya Ve Siyasal İletişim6.0
SMY204USosyal Medya Araçları II6.0
SMY206USosyal Medya Ve Kurumsal İletişim6.0
TAR202UAtatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi II3.0
TÜR202UTürk Dili II3.0

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için;

Yeni Kayıt

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Bu programa kayıt olabilmek için Yeni Kayıt sayfasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için;

İkinci Üniversite

Bu programa sınavsız ikinci üniversite ile kayıt olabilmek için İkinci Üniversite sayfasını inceleyebilirsiniz.

Okutulan Dersler – AKTS Kredileri

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programında okutulacak dersler yakında bu bölüme eklenecektir.

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

  • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
  • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
  • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
  • Sınav süreleri,
  • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
  • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
  • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2019 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Sosyal Medya Yöneticiliği Önlisans Programını başarıyla tamamlayan mezunlar; yeni medya sektöründe çeşitli düzeylerde Sosyal Medya Uzmanı, Sosyal Medya İçerik Yöneticisi, Sosyal Medya Yöneticisi, Sosyal Medya Uygulama Operatörü, Sosyal Medya Deneticisi olarak çalışabileceklerdir. Bunun yanında mezunlar kendi sosyal medya ajanslarını da kurabilirler. Bu durum, açılması öngörülen programın inovatif yönünü ortaya çıkarmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.