Açıköğretim Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Açıköğretim geleneksel eğitimden biraz daha farklıdır. Açıköğretimde kampüse gelme zorunluluğu bulunmaz. Uzaktan okunabilir. Sınavlara ise kişinin ikamet ettiği yerlerde girilir. Dersler TV ya da bilgisayar aracılığıyla işlenmektedir. Belirli videolar ve PDF kitaplar kişilerin kayıt olduğu açık öğretim sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Katılımcıların bu derslere girme zorunluluğu da yoktur. Bu sebeple istedikleri yerden, istedikleri zaman diliminde derslere giriş yaparak sınava hazırlıklarını tamamlaya bilirler.

Açıköğretimin Avantajları

Açıköğretimde okumak isteyenler için aslında çok fazla avantaj vardır;

  • Açık öğretim daha çok öğrenci merkezlidir.
  • Öğrenciye fırsat eşitliği sunmaktadır. Örneğin fiziksel engelli olan öğrenciler açık öğretim sayesinde uzaktan derslere girebilir.
  • Örgün eğitimden yararlanamayacak olan kişiler için açık öğretim oldukça idealdir. Çalışan kişiler bir yandan öğrenimlere devam etmek istiyorsa açık öğretimden yararlanabilir. Kişilerin kendi kendine öğrenme hızını görmesine imkan sağlar.
  • Açık öğretimde bilgiye daha kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilir.
  • Açık öğretim uzaktan olduğu için eğitim için gerekli olan konaklama, barınma, beslenme, ulaşım gibi ek harcamalar tamamen ortadan kalkacaktır.
  • Öğretim elemanlarıyla birlikte dinamik ve etkileşimli öğrenme süreci yaşatılmaktadır.
  • Öğrenciler internet erişimi bulunduğu taktirde mekan ve zaman fark etmeksizin 7/ 24 derslere giriş sağlayabilirler.
  • Her bölüm olmasa da pek çok bölüm açık öğretim sayesinde okunabilmektedir.
  • Açık öğretim üzerinden belli bölümleri bitiren kişiler aynı zamanda çalışma hayatına atılabilir.
  • Açık öğretim diploması sayesinde iş yeri açılabilir.

Neden Açıköğretim Tercih Edilmelidir?

Açıköğretim tercihi pek çok kişiye oldukça yarar sağlar. Örneğin 4 senelik örgün eğitimini desteklemek isteyen ve daha çok bilgi alarak CV’sini güçlendirmek isteyen kişiler açık öğretim okulları üzerinden bölüm tercihi yapabilir. Kendi bölümünden memnun olmayan kişiler açık öğretimle farklı bir diploma alabilir. Açık öğretim örgün eğitime gidemeyecek kişiler tarafından çok tercih edilir. Farklı konular hakkında bilgi almak isteyen kişiler kurs yerine açık öğretime gidebilir. Açık öğretime kayıtlı olan kişiler öğrencilik haklarından da yararlanır. Bu haklar için açık öğretim tercih edilebilir. Sadece tek bir alanda değil farklı alanlarda da iş yapmak isteyen kişiler açık öğretimi tercih edebilir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!