2021 Aöf Taban Puanları, Kontenjanlar ve Açıköğretim Tercihleri

29.06.2021
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

2021 Aöf taban puanları, 2021 YKS sınavı sonrasında öğrencilerin merak ettiği bir konu oldu. 2021 Aöf taban puanları için aöf bölümleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi için AÖF taban puanları, açıköğretim bölümlerinin kontenjanları ve açıköğretim tercihleri ile ilgili bir yazı ele aldık.

26 – 27 haziran 2021 tarihlerinde YKS, TYT ve AYT sınavları yapıldı. Koronavirüs sebebiyle YKS sınavları oldukça eleştirilse de tüm tedbirler alınarak sınavlar gerçekleştirildi. Sınav sonuçları 4 Ağustos tarihinde açıklanacak ve sonrasında öğrenciler için tercih süreçleri başlayacak.

Sınavlar kadar tercih süreçleri de öğrenciler için oldukça zorlu bir dönem. Tercihlerinde açıköğretim yazmak isteyen öğrenciler için Açıköğretim Fakültesi bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi‘nin açıköğretim bölümleri için taban puanlarını, kontenjanlarını ve tercih kodlarını sizler için çıkardık.

2021 – 2022 Üniversite tercih işlemleri Ağustos 2020 sonlarına doğru yapılacak. Öğrenciler bu tarihlerde ÖSYM üzerinden tercihlerini yaparak bir yükseköğretim programına yerleşmeyi bekleyecek.

Açıköğretim bölümlerine kayıt olabilmek için TYT sınavından en az 150 puan alınması gerekiyor. 150 puan alan öğrenciler 2 yıllık (önlisans) açıköğretim bölümlerini kontenjan ve taban puanlarını göz önününde bulundurarak tercih edebilirler.

TYT sınavından 150 ve üzeri puan alıp AYT/YDT sınavına giren ve en az 170 puan alan öğrenciler 4 yıllık (lisans) açıköğretim bölümlerini tercih edebilirler. (Koronavirüs nedeniyle 180 olan baraj 170’e indirildi.)

Aşağıdaki tablolardan kayıt olmak istediğiniz açıköğretim üniversitesine, bölümüne, taban puanlarına, kontenjanlarına ve tercih kodlarına bakabilirsiniz. Tablonun üzerine tıklayarak büyük pencerede inceleyebilirsiniz.

2021 AÖF Taban Puanları ve Kontenjanları

Lisans Bölümleri

Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları

Anadolu Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları

Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Lisans)

Atatürk Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Lisans)

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Lisans)

İstanbul Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Lisans)

Önlisans Bölümleri

Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları

Anadolu Üniversitesi 2021 Taban Puanları (Ön Lisans)

Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Ön Lisans)

Atatürk Üniversitesi 2021 Taban Puanları (Ön Lisans)

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi 2021 AÖF Taban Puanları (Ön Lisans)

İstanbul Üniversitesi 2021 Taban Puanları (Ön Lisans)

2021 – 2022 eğitim yılı için terichlerine açıköğretim yazmayı düşünen öğrencilere destek olmaya devam edeceğiz. Her türlü sorunuzu bu yazı altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Açıköğretim harçları her yıl değişmekle birlikte 2021 – 2022 yılı harçları henüz açıklanmadı. Harç miktarları açıklandığında sizlere duyuracağız. Bir önceki yıl olan 2020 – 2021 yılı açıköğretim harçları için TIKLAYINIZ.

Kaynak: ÖSYM

Sıkça Sorulan Sorular

Açıköğretim bölümleri Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere üç üniversitede olmakla birlikte her bölüm ve üniversite için taban puanları farklıdır. Yazı içeriğimizdeki tablolardan inceleyebilirsiniz.

Diğer üniversiteler gibi açıköğretim bölümleri de kontenjanlıdır. Diğer üniversitelerin aksine kontenjan miktarları oldukça fazladır ve genelde tam dolmaz. 2021 Açıköğretim kontenjanlarını yazı içeriğimizdeki tablolardan inceleyebilirsiniz.

2021 Aöf Tercihleri, 2021 YKS sınavının açıklanmasından sonra (4 Ağustos 2021) başlayacak.

2021 YKS sınavı sonrasında yeterli puanı alan öğrenciler tercih kılavuzundan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim bölümleri için tercih kodlarına göre ÖSYM sitesinden tercih girişleri yapılacak.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.