Açıköğretim İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü

27.08.2019
3.107
A+
A-

Anadolu üniversitesinde bulunan ve 2 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin tercih ederek yerleşebildiği bir önlisans bölümüdür. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü 2019 – 2020 eğitim döneminde açılmıştır.

Açıköğretim İş Sağlığı ve Güvenliği bölüm tanıtımına, derslere, ders notlarına ve çıkmış sınav sorularına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Programın Amaçları

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programının amacı, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda ihtiyacı olan nitelikli personel kaynağını karşılamak konusunda büyük bir boşluğu doldurabilecek potansiyele sahip İş Sağlığı ve İş Güvenliği Teknikeri yetiştirme eğitimini gerçekleştirmektir.

derslerine ait çıkmış sorulara, ders notlarına, ders kitaplarına aşağıdaki ilgili yarıyılda bulunan dersin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıköğretim İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Dersleri

1. Yarıyıl

Ders KoduDers AdıAKTS
HUK101UHukukun Temel Kavramları5.0
İLT101UBireyler Arası İletişim5.0
İSG101Uİş Sağlığı Ve Güvenliğinin Temelleri6.0
İSG103Uİş Sağlığı Ve Güvenliği Mevzuatı6.0
İŞL105Uİşletme İlkeleri5.0
 –Yabancı Dil I*3.0
Toplam30
*Yabancı Dil I Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.

2. Yarıyıl

Ders KoduDers AdıAKTS
İSG102UYönetim Sistemleri, Risk Yönetimi6.0
İSG104UTemel Bilgi Teknolojileri Ve Çalışma Hayatı4.0
İSG106UÇevre Sağlığı Ve Güvenliği5.0
İSG108UAfet Ve Acil Durumlarda İş Sağlığı Ve Güvenliği6.0
İSG110UYangın Ve Endüstriyel Kazalar6.0
İSG205UTehlikeli Madde Taşımacılığı Ve Güvenliği6.0
 –Yabancı Dil II**3.0
Toplam30
**Yabancı Dil II Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.

3. Yarıyıl

DERS KODUDERS ADIAKTS
İSG102UYÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK YÖNETİMİ6.0
İSG201UİŞ HİJYENİ VE ERGONOMİ7.0
İSG203UİŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DONANIMLARI, ÖLÇME TEKNİKLERİ6.0
İSG207UİŞ YAŞAMINDA RİSK ETMENLERİ VE YÖNETİMSEL FAKTÖRLER5.0
TAR201UATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I3.0
TÜR201UTÜRK DİLİ I3.0

4. Yarıyıl

DERS KODUDERS ADIAKTS
İSG202USEKTÖREL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ5.0
İSG204UMADEN, METAL VE İNŞAAT SEKTÖRLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ7.0
İSG206UİŞ SAĞLIĞI YÖNETİMİ6.0
İSG208UKİMYA VE BİYOLOJİ SEKTÖRLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ6.0
TAR202UATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II3.0
TÜR202UTÜRK DİLİ II3.0

 

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için;

Yeni Kayıt

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Bu programa kayıt olabilmek için Yeni Kayıt sayfasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için;

İkinci Üniversite

Bu programa sınavsız ikinci üniversite ile kayıt olabilmek için İkinci Üniversite sayfasını inceleyebilirsiniz.

Okutulan Dersler – AKTS Kredileri

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programında okutulacak dersler yakında bu bölüme eklenecektir.

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

  • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
  • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
  • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
  • Sınav süreleri,
  • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
  • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
  • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2019 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programını başarıyla tamamlayan mezunlar; işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleştirebilecek ve alınması gereken tüm önlemleri alabilecek, tüm çalışanların güvenliğini ve sağlığını koruyabilecek seviyede bilgi ve yeterliliği kazanacaklardır. Bu program mezunları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ÖSYM’ce yapılan sınava girerek başarılı olmaları durumunda İş Güvenliği Uzmanı olabilmektedirler. Program mezunları,ilgili mevzuattaki açık ve tanıma göre, İş Güvenliği Uzmanlık belgesini alabilme yolunu açan sınava katılabilme hakkı kazanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.