Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Burs Başvuruları Ne Zaman?

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM başvuruları farklı kademelerdeki öğrenciler tarafından merak ediliyor. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilen burs her yıl binlerce öğrenciye maddi destek oluyor.

VGM Burs Başvurusu Ne Zaman?

VGM burs başvuru tarihleri henüz kurum tarafından duyurulmadı. Kurum tarafından yapılan açıklamada burs başvurularının yakın zamanda başlayacağı ve bunun kurum tarafından duyurulacağı bildirildi. Geçen yıl burs başvuruları 15 Ekim tarihinde başladığı için bu yıl da Ekim ayının içinde burs başvurularının alacağı tahmin ediliyor.

VGM Bursu Nedir?

VGM bursu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aylık dönemler kapsamında maddi durumu iyi olmayan öğrencilere verilen burstur. Türkiye’de eğitim görmekte olan ihtiyaç sahibi yükseköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine verilen burs karşılıksızdır. Başka bir deyişle öğrenciler daha sonra bursu ödememektedir. Yükseköğretim bursu ön lisans ya da lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilere bir eğitim yılı kapsamında 8 ay veriliyorken, ortaöğretim bursları ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay olarak verilmektedir.

VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

VGM burs başvurusu yapmak için öncelikle kurumun internet sitesine giriş yapılmalıdır. Hem ortaöğretim eğitim yardımları hem de yükseköğretim eğitim yardımları başvuruları genel olarak eğitim yılının başında veya hemen başladıktan sonra alınmaktadır. Başvuru yapmak için belirli kriterlerin sağlanması gerekmektedir;

  • Öğrencinin Türkiye’deki eğitim kurumlarında aktif olarak eğitim görmesi,
  • Yabancı uyruklu olmaması,
  • Bir işte çalışmaması,
  • Polis akademisi veya askeri okullarda okumaması,
  • Başka kamu kuruluşlarından burs almaması,
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmaması,
  • Maddi durumunu muhtaçlık belgesi ile belgelenmesi gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandıktan sonra burs kayıtlarının açılması sonrasında öğrenciler VGM internet sitesinden istenen bilgileri doldurarak kayıt oluşturmalıdır. Kayıt sırasında istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesine dikkat edilmelidir. Daha sonradan eksik veya yanlış bilgi verdiği tespit edilenlere burs bağlanmış olsa bile bursları iptal edilmekte, ödenmiş olan tutar faizi ile geri talep edilmektedir.

Verilen burslar 2020 2021 eğitim yılında ortaöğretim öğrencilerine 75 TL, yükseköğretim öğrencilerine ise 300 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın bu yıl cüzi şekilde artış göstermesi bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!