Üniversitelere NFT Bölümü Açılıyor

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük yaşama giren kavramlar arasında NFT ve blockchain bulunuyor. Bu duruma ise üniversiteler de kayıtsız kalmayarak çeşitli adımlar atmış durumdalar. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamada yakın zamanda üniversitelerde NFT ve blockchain bölümlerinin açılacağı kaydedildi.

NFT ve Blokzinciri Bölümleri Açılacak

YÖK Başkanı Erol Özvar, Anadolu Üniversitesi’nin düzenlediği etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Özvar özellikle NFT ve blokzinciri gibi teknolojilere üniversitelerin uyum sağlaması gerektiğinin önemine vurgu yaparak konuyla ilgili olarak çalışmaların yapıldığını belirtti. Özellikle yakın zamanda üniversitelerde NFT ve blokzinciri bölümlerinin açılabileceğini, bunun için çalışmalara da başlandığından bahsetti. Ancak bu bölümler için yeteri kadar akademisyen ihtiyacının karşılanmasının şimdilik zor olduğunu ve bu durumun bir an önce çözülmesi gerektiğini de vurguladı.

Üniversitelere NFT Bölümü Açılıyor
Üniversitelere NFT Bölümü Açılıyor

Özvar açıklamalarında şu şekilde konuştu; “Bunlar, en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz alanlar. Buraya gelen hocalar ya matematik bölümünden geliyor, ya bilgisayar mühendisliğinden ya da yazılım mühendisliğinden geliyorlar fakat bırakın hoca olmayı bu bölümlerde okuyan arkadaşlar 3’üncü, 4’üncü sınıflarda bir işe angaje oluyorlar. İyi de yapıyorlar. Dolayısıyla akademik çalışmaya pek gelmek istemiyorlar. Sebebini soracak olursanız duygusal sebeplerden. O sebeple şu anda ciddi bir hoca açığı duyuyoruz. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa bence hiç durmasınlar devam etsinler derim. Doğrudan bu temaları da içeren bölümler ve programları şu anda tasarlıyoruz.”

Yaptığı açıklamaların devamında ise Özvar, asıl amaçlarının Türkiye’de bulunan üniversitelerin dünya çapında bir konuma gelmelerini sağlamak olduğunu ve en iyi üniversiteler arasında yer almalarını sağlamak olduğunu da vurguladı. Bu kapsamda ise şunları söyledi:

“Bizim amacımız Türkiye’deki üniversitelerin dünya üniversiteleri liginde çok daha üst sıralara gelmesini sağlamak. Yükseköğretim Kurulu olarak belki üniversitelerin hocaları olarak yapmaya çalıştığımız en önemli işlerin başında Türk yükseköğrenim kurumlarını, üniversitelerini dünyanın en iyi üniversiteleri haline getirmek var. Bunu öncelikle oyunu kurallarına göre oynayarak yani dünyadaki büyük üniversiteler nasıl çalışıyorsa nasıl büyük bir gayret ortaya koyuyorsa ne kadar üretkense bizim de en az onlar kadar üretken olacağımız kadar çalışmamız gerekli. Bunun yollarını arıyoruz.”

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!