ÖSYM Fotoğraf Güncellemesi Nasıl Yapılır?

12.01.2021
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

2020 – 2021 eğitim yılı devam ederken 2021 yılına girilmesi ile 2021 yılı sınav dönemi de başlamış oldu. Ülkemizde en yoğun sınav takvimi ÖSYM’de olup hemen hemen tüm resmi sınavlar ÖSYM tarafından yapılıyor.

ÖSYM tarafından her yıl belirli dönemlerde yapılan YKS, KPSS, ALES, DGS, YDS gibi sınavlar için ÖSYM’nin aday işlemleri merkezinden başvuru yaparken fotoğrafı güncel olmayan adaylar Fotoğraf Güncelleme Uyarısı almaktadır. Önceki yıllarda fotoğraf güncelleme işlemi sadece ÖSYM bürolarından yapılıyordu. Koronavirüs nedeniyle mevut pandemi koşullarında adayların sağlığı için fotoğraf güncelleme işleminin internetten yapılmasına izin verildi.

Fotoğrafınızı ÖSYM’nin aday işlemleri merkezinden yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz fotoğraf ÖSYM tarafından reddedilmediği müddetçe (Her fotoğraf ÖSYM tarafından kontrol ediliyor.) 50 Ay geçerliliği koruyor.

Yüklediğiniz fotoğraf ÖSYM tarafından reddedilirse sınav başvuru dönemi içerisinde fotoğrafınızı ÖSYM bürolarına giderek ücretsiz bir şekilde güncelletmeniz gerekiyor.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre: Artık adaylar ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden fotoğraflarını kendileri güncelleyebilecekler. T.C. Kimlik Kartı bulunan fakat sistemde güncel fotoğrafı olmayan adaylar fotoğraf güncelleme işlemleri için artık başvuru merkezlerine gitmeden fotoğraf güncelleme işlemlerini ve sınav başvurularını Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirebilecekler. Bu durumdaki adayların fotoğrafları sınavlara başvuruları esnasında T.C. Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.

Adaylardan, sistemdeki fotoğrafını TC kimlik kartındaki fotoğrafıyla güncellemek isteyenlerin, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde (https://ais.osym.gov.tr) ve AİS Mobil uygulamasında yer alan “Profilim” menüsündeki “Fotoğraf Bilgilerim” ekranından “TC Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonuna tıklayarak sistemde mevcut fotoğrafını, TC kimlik kartındaki fotoğrafla güncelleyebileceklerini belirten Aygün, şunları kaydetti:

“Ayrıca, adayların ÖSYM’nin ‘https://ais.osym.gov.tr‘ internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından bireysel olarak yapacağı sınav başvurularında sistemdeki fotoğrafı, adayın varsa TC kimlik kartındaki fotoğrafı ile başka herhangi bir işlem gerekmeksizin otomatik olarak güncellenecektir. Bu uygulama sayesinde, TC kimlik kartı edinen tüm adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerine gitmeden sistemdeki fotoğraflarını bireysel olarak istedikleri zaman güncelleyebilecekler.”

* ÖSYM Başvuru merkezleri için TIKLAYINIZ

* 444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

ÖSYM Online Fotoğraf Güncelleme

ÖSYM Online Fotoğraf Güncelleme

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.