KPSS Kitapları Nasıl Olmalı?

KPSS hazırlık için ders çalışmak ne kadar önemliyse aslında kitap seçimi de o kadar önemlidir. KPSS devlet bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin yüksek alarak başvuru yapması gereken bir sınavdır. Çok fazla kişi bu sınava başvuru yaptığı için adaylar yüksek puan alarak rakiplerinin önüne geçmelidir. Bunun için de sıkı bir çalışma ve iyi kitap seçimi gerektirir.

KPPS Kitaplarının Özellikleri

KPSS kitapları piyasada çok fazla olduğu için adaylar çalışmak için hangisini arasında seçim yapacağını karıştırabilmektedir. Bu durum aslında kişilerin KPSS hakkındaki bilgisine göre değişmektedir. KPSS’ye ilk defa girecek olan adaylar hangi alanda tercih yapacaksa o alana yönelik kitap seçimi yapmalıdır. KPSS içerisinde alan değişikliği olduğu için belirli yüzdelere göre hesaplama yapılmaktadır. Kişilerin tercih edeceği alanların yüzdeleri ne kadarsa ilk olarak buna yönelik bir çalışma programı hazırlamalıdır.

KPSS’de matematik, Türkçe, vatandaşlık, tarih, coğrafya konuları çıkmaktadır. Hangi testin yüzdesi puanı yükseltecekse o teste yönelik orta derece zorluklarla kitap alınmalıdır. Aynı zamanda bu orta dereceli kitaplar konuyu özetlemelidir. Bu şekilde kişiler hem konuya hakim olur hem de daha rahat soru çözebilir. Başlangıç seviyesinde olan kitaplar ise o ders hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler için gerekli olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki KPSS zor ve süresi kısıtlı olan bir sınavdır. Bu nedenle kişilerin süreyi iyi bir şekilde kullanabilmeleri için zorluğa alışmaları gerekmektedir.

KPSS’de Kitap Seçimi

KPSS kitap seçimi için kişiler kendi düzeylerini de belirlemelidir. Kendi düzeylerine uygun olan kitaplar alındıktan sonra mutlaka çıkmış soruların ve çözümlerinin bulunduğu kitaplar da elde edilmelidir. Her sene KPSS’de birbirine benzer sorular çıkabilmektedir. Aynısı çıkmadığı gibi de soru kökünün anlaşılmış olması çok önemlidir. Soru köküne hakim olan kişiler KPSS’de çıkacak olan soruyu da rahat bir şekilde çözebilmektedir. Bununla birlikte en başta orta derecede zorlukla başlanan kitaplar daha sonradan yüksek derecede zorluğa geçilmelidir. Rakipleri elemek için yapılması gereken en büyük adım bu olacaktır. Bununla birlikte kursa gitmeyen ve yardım almayan kişilerin çözümlü soru kitapçıkları almaları da önerilir. Bu sayede yanlışlarını ve nerede hata yaptıklarını görebilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!