KPSS A ve B Grubu Ayrımı Nedir?

KPSS grupları kişileri alanlarına göre ve meslek tercihlerine göre ayırmaktadır. Türkiye’de çok fazla meslek alanı olduğu için bu mesleklerde çalışabilmek isteyen kişilerin sayısı da çoktur. Bu sebeple kişilerin sıralamalarında karışıklık çıkabilmektedir. Fakat sınava girecek olan adaylar kendi alanları ve çalışmak istedikleri meslek gruplarına göre bir seçim yaptığı zaman bu gruba yönelik olan test yüzdeleri de uygulanır.

KPSS A Grubu

KPSS A grubu alanında sınava girecek olan kişiler sınav sonucuna göre kontrolör yardımcısı, kaymakam adaylığı, denetmek, uzman ya da müfettiş gibi kariyer alanlarında görev alabilir. Bu sınav her sene gerçekleşmektedir. KPSS A grubu olan sınava mühendislik, hukuk, SBF, İİBF vs. fakültelerinden mezun olan kişiler girebilmektedir. Bu gruba daha çok kariyer meslek kadrosu denilmektedir.

KPSS B Grubu

KPSS B grubu, KPSS A grubuna göre daha geniş çaplı alanlara ulaşabilen bir gruptur.  ÖSYM tarafından gerçekleşen sınavı ise 2 senede 1 yapılmaktadır. KPSS A grubuna göre daha fazla mesleği içermektedir. Bu grubun içerisinde de mesleklerin alanlarına göre belli sınav türlerine ayrılır. Bu sınav türleri kişilerin KPSS’deki testler üzerinden aldıkları puanların yüzdelerini değiştirir. Bu nedenle KPSS’ye girecek olan kişiler hangi alanda tercih yapacaksa o alana yönelmelidir. Bu şekilde daha yüksek puan alarak istediği meslek grubunda görev alabilirler.

KPSS B Grubu ile KPSS A grubu Arasındaki Farklar

KPSS B grubu ile KPSS A grubu arasındaki farklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • KPSS A Grubu her sene ÖSYM tarafından düzenlenirken KPSS B grubu iki senede bir düzenlenmektedir.
  • KPSS B grubu üzerinden sınava girecek insanların tüm lisans mezunları arasından seçile bilmektedir. Yani her bölümden insan KPSS B grubundan sınava girebilir.
  • KPSS A grubu sınavlarına ise mühendislik, hukuk, SBF, İİBF gibi fakülteler üzerinden mezun olan kişiler girebilir.
  • KPSS A kadroları genelde kontroller, uzman, denetçi, müfettiş gibi kadrolarken KPSS B grubu içerisinde bir veteriner, mimar, psikolog, memur, teknisyenlik, diyetisyenlik, teknikerlik, mühendislik gibi kadrolar yer alır. Yani KPSS A grubu dışındaki tüm meslek grupları KPSS B grubuna girebilir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!