KPSS Mülakatı Nasıl Yapılır?

KPSS mülakatı sınavı başarıyla atlatanların geçmesi gereken bir sonraki adımdır. Kurumlara girip iş sahibi olabilmek için mülakatlara girmek zorunludur. Bununla birlikte alım yapacak olan kurumlar da ayrıca mülakat yapar. Yüz yüze kişilere oldukça farklı ve şaşırtan sorular sorulabilmektedir. Bu sebeple KPSS mülakatına da hazır olmak gerekir.

KPSS mülakatları için belirli kurumlara şık giyimle gitmek gerekir. Jüriler mülakata gelen kişiye belli sorular sorar. Bu sorular genelde dünya çapında gelişen haberler üzerinde olmaktadır. Ya da kişilerin bölümleri hakkında da sorular sorulabilir. Soruların nasıl hazırlandığı belli değildir. Bu sebeple karşılaşılacak her türlü soruya hazırlıklı olmak gerekir.

KPSS Mülakat Soruları

KPSS mülakatı soruları herkese ve her alana farklı sorulsa da genelde şu tarz sorulara rastlanır;

  • Teknolojinin kullanımı halkı nasıl etkiler,
  • Öğretilen ya da öğrenilen ortamın eşit olmadığı eğitim çeşitlerinin ne olduğu,
  • İngiltere- Galler- Kuzey İrlanda ülkelerine hangi genel isim verilmiştir,
  • Okuma becerisi ve etkin dinleme becerisi nasıl kazandırılabilir.
  • Ünlü bir bilim adamı olan Stefhan Hawking dünya çapında hangi alanlar üzerinde çalışma yapmıştır,
  • İnternetin öğrencilerin sosyalliği üzerindeki olumsuz ve olumlu yönleri gibi pek çok soru sorula bilmektedir.

Bu sorular dışında güncel olaylardan da sorula bilmektedir. KPSS de sorulan mülakat soruları ve cevapları kişilere göre değişiklik gösterir. Genelde herkese farklı sorular sorulur. Soruların çoğu güncel olaylardan çıktığı için KPSS mülakatına hazırlanacak olan kişilerin gündemi takip etmesi gerekir. Bu nedenle aslında kişiler genel kültür açısından oldukça birikimli olmalıdır.

KPSS Mülakat Sonuçları

KPSS mülakat sonuçları e- devlet üzerinden takip edilebilir. Kişilerin KPSS sonuçları açıklandıktan sonra mülakata girmeye hak kazanıp kazanmayacakları belli olur. Daha sonra mülakat için başvurulur. Mülakata en iyi şekilde hazırlanan ve soruları da jürilerin istediği gibi yanıtlayan kişiler bir süre mülakat sonuçlarının da açıklanmasını bekler. Kişiler e- devlet üzerinden mülakat sonuçlarına baktığı zaman mülakatı geçip geçmediğini de öğrenir. Eğer haksızlık olduğunu düşünen bir aday varsa ya da sorulara verdiği cevaplardan emin olan biri varsa sınav komisyonuna il milli eğitim müdürlüğü aracılığıyla itiraz edebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!