Atatürk Üniversitesi Geçme Notunu 35’e Çıkardı

Açıköğretim sınavları pandemi nedeniyle geçtiğimiz bahar döneminde online olarak yapılmıştı. Sınavların online yapılması ile öğrencilerin notlarında artma oluş ve çan eğrisi düşmüştü. Anadolu Üniversitesi dönem ortasında aldığı karar ile geçme notunu 25’ten 35’e çıkarmış bir çok öğrenci bu duruma isyan etmişti. (Anadolu Üniversitesi Duyurusu)

2020 – 2021 yılı güz dönemine başlar iken Atatürk Üniversitesi de geçme notunu artırdığını duyurdu. Anadolu Üniversitesi gibi dönem ortasında artırmayıp dönem başında yaptığı duyuru ile geçme notunun 30’dan 35’e yükseldiğini öğrencilere bildirdi. Yapılan duyuruda açıköğretim programını uygulayan diğer üniversitelere atıfta bulunarak haksız rekabetin önlenmesi, ölçme ve değerlendirme sistemlerinde uygulama birliğinin sağlanması ve üniversitelerimizin açıköğretim programlarındaki kalitenin belli bir düzeyin altına düşmemesi için geçme notunun artırıldığı belirtildi.

Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan açıklama metni aşağıdadır.

Öğrencilerimizin Dikkatine

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın 18.03.2016 tarih ve 75850160-106-158- 16196 sayılı yazısında, aynı programı uygulayan üniversiteler arasında haksız rekabetin önlenmesi, ölçme ve değerlendirme sistemlerinde uygulama birliğinin sağlanması ve üniversitelerimizin açıköğretim programlarındaki kalitenin belli bir düzeyin altına düşmemesi için, açık öğretim programlarında ders geçme notu alt sınırının (FF sınırının) 35’e çıkarılmasına, 26.02.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında karar verildiği belirtilmektedir.

Anılan karara istinaden Fakültemiz programlarında ders geçme notu alt sınırının (FF sınırının) 2020-2021 eğitim öğretim yılı, güz yarıyılından geçerli olmak üzere 30’dan 35’e çıkarılmasına Üniversite Senatomuz tarafından karar verilmiştir.

Tüm öğrencilerimize önemle duyurulur.

Atatürk Üniversitesi Geçme Notu
Atatürk Üniversitesi Geçme Notu

Kaynak: Ata Aof

Sıkça Sorulan Sorular

Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi tarafından geçme notunun 30'dan 35'e yükseldiğini öğrencilere bildirildi.

Açık öğretim programlarında ders geçme notu alt sınırının (FF sınırının) 35’e çıkarılmasına, 26.02.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında karar verildiği belirtilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Çok mantıklı bir uygulama. Ben 2. Üniversiteye kaydolurken geçme notunun 50 olduğunu düşünerek kaydolmuştum. Bu yüzden çok çalışmıştım ve bütün derslerim AA-BA şeklinde gelmişti. Meğer kimse çalışmıyormuş bile. Millet sallamasyon yapıp çıkıyormuş. Eee artık parayı verseler de düdüğü çalmak için emek sarf etmek gerekiyor. Hiçbir emek vermeden diploma alıp üniversite mezunuyum diye geçinmezler artık…

    Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!