DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS tercihlerinin açıklanması için geri sayım devam ediyor. Geçen ay açıklanan DGS puanı sonrasında adaylar tercih işlemlerine başlamış ve tercih işlemleri de 7 Eylül’de sona ermişti. Şimdi ise adaylar DGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor.

DGS Sonuçları Açıklanma Tarihi

DGS sonuçları geçen Ağustos ayında açıklanmış ve adaylar tercih yapmıştı. Bunun sonucunda ise şimdi tercih yapan adaylar 2021 DGS tercih sonuçları için merakla gün bekliyor. Tercih işlemleri 27 Ağustos’ta başlamış ve 7 Eylül tarihinde son bulmuştu. Henüz tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair ÖSYM tarafından resmi açıklama yapılmamasına rağmen geçen sene açıklanma tarihlerine göre çıkarımda bulunmak mümkün görünüyor.

Bu durumda geçen sene tercihler, alımın kapatılmasından 5 gün sonra açıklanmıştı. Böylece bu yıl için de ilerleyen günlerde DGS tercih sonuçları açıklanabilir. Adaylar tercih sonuçlarını öğrenmek için ise ÖSYM’nin resmi internet sitesini kullanabilecek.

DGS Yerleştirmesi İçin Gerekli Şartlar Neler?

DGS yerleştirmeleri iki yıllık bölüm yerine dört yıllık bölüm okumak isteyen adayları yakından ilgilendiriyor. Lisans bölümlerine geçmek için ise belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle adayların ön lisans programlarından mezun olması gerekiyor. Staj dışında mezuniyet koşullarını sağlayan adaylardan son sınıfta olanlar da başvuru yapabiliyor. Diploma notunun yüksek olması DGS’den alınacak puanın da yüksek olmasına katkı sunuyor. Son olarak ise sınav ücretinin yatırılması ile DGS başvurusu tamamlanıyor.

Ardından ÖSYM tarafından yapılan sınav kapsamında adaylar DGS’ye giriyor ve toplamda 120 soru çözüyor. Sınavda 60 Türkçe, 60 matematik sorusu bulunuyor. Adayların puan hesaplaması ise alınan net ve akademik başarı puanına göre hesaplanıyor. ÖSYM tarafından daha sonra alınan tercihler ile adaylar puanları kapsamında listede belirtilmiş olan bölümlere yönelik başvuru yapıyor.

Yapılan başvurular kapsamında yüksek puanlardan düşük puanlara doğru kontenjan kapsamında sıralama ve yerleştirme yapılıyor. DGS’yi kazanan adaylar tercih ettikleri lisans programına başlıyor. DGS’nin amacı ön lisans mezunlarının tekrar üniversite sınavına girmeden lisans bölümlerine katılmalarıdır. Alınan DGS puanı 1 yıl geçerli olduğundan adayların tercihleri için bu süreye de dikkat etmesi gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!