Açıköğretim Yaz Okulu Kayıt Tarihleri ve Sınav Tarihleri Belli Oldu

23.05.2019
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

Açıköğretime yaz okulu geldiğini sizlere daha önce duyurmuştuk. Yaz okulu detayları için Anadolu Üniversitesinden bir açıklama yapılmasını bekliyorduk ki sonunda beklenen açıklama geldi.

Anadolu üniversitesinden yapılan açıklama ile yaz okulu kayıt tarihleri, yaz okulu ders tarihleri ve yaz okulu sınavı tarihleri gibi bir çok bilgi paylaşıldı. Buna göre Açıköğretim yaz okulu kayıtları 24-28 Haziran tarihlerinde yapılacak. Yaz okulu sınavları ise 14-15 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Açıköğretim yaz okulu hakkında merak edilenleri paylaşırsak;

– Yaz okuluna katılım öğrencinin isteğine bağlıdır.

– Yaz okulu eğitim süresi, sınavlar dahil olmak üzere 5 haftadan az olamamaktadır. Açıköğretim Sistemi için yaz okulu 11 hafta olarak planlanmıştır.

– Eğitim-öğretime ilişkin azami sürenin hesabında, yaz okulunda geçen süre dikkate alınmaz.

– Yaz okulunda açılacak ders için güz veya bahar yarıyılı ders planında yer alan AKTS kredileri esas alınır.

– Yaz okulunda öğrenci en fazla 5 ders seçebilir.

a) Not durum belgesinde genel not ortalaması 2,00 veya 2,00’nin üzerinde olan öğrenciler, FF harf notu olan ve/veya hiç almadığı ders/derslerden,

b) Not durum belgesinde genel not ortalaması 2,00’nin altında olan öğrenciler, FF harf notu aldığı ders/dersler, uyarı aldığı dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığı ders/dersler ile hiç almadığı ders/derslerden, en fazla 5 ders seçebilir.

– Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletmeyen (pasif) öğrenci isterse yaz okulundan ders alabilir.

– Yaz okulu sınavı, birim yönetim kurulu kararıyla belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilir.

AÖF YAZ OKULU ÜCRETLERİ

– Yaz okuluna katılacak öğrencilerden, her yıl ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenen miktar göz önünde bulundurularak Üniversite Yönetim Kurulunca tespit edilen miktarda yaz okulu öğretim ücreti alınır.

– Yaz okuluna kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, ilgili mevzuat hükümlerine göre yaz okuluna ait öğretim ücretini ödemekle yükümlüdür.

– Yaz okulunda alınacak öğretim ücreti, güz ve bahar dönemlerinde ödenen dönem öğretim ücreti dışında olup sınav ve materyal hizmetine karşılık alınır.

– Yaz okuluna kayıt yaptıran öğrencilere herhangi bir nedenle öğretim ücreti iadesi yapılmaz. Ancak seçtiği ders açılmazsa ilgili derse ait tutar iade edilir.

– Derslerin hiçbiri açılmaz ise öğretim ücretinin tamamı iade edilir.

– Yaz okulu, öğretim için öngörülen normal öğrenim süresinin dışında olup normal öğrenim süresine eklenmez.

AÖF YAZ OKULU KAYITLARI NE ZAMAN?

– Yaz okulu öğrenci kayıtları, 24 – 28 Haziran tarihleri arasında yapılır.

– Öğrenci, yaz okulunda açılan ön lisans/lisans derslerinden en çok beş ders seçebilir.

– Öğrenci, kurum içi/kurum dışındaki diğer yükseköğretim programlarının yaz okulundan ders alamaz.

– Yaz okulu kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, ders seçimi ile ilgili talepler dikkate alınmaz.

AÖF YAZ OKULU SÜRESİ VE SINAV TARİHLERİ

– Anadolu Üniversitesi Akademik Takvimine göre yaz okulu dönemi 11 hafta sürecektir.

– 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde dönem sonu sınavları yapılacaktır.

– Yaz okulu başarı değerlendirmesi tek sınav ile yapılacak ve bu sınavın başarı notuna katkısı %100 olacaktır.

AÖF 3 DERS SINAVI VE YAZ OKULU DURUMU

– 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç ders sınavına katılma hakkı olan öğrenci, yaz okulu ders seçim haftasında ders seçimi yapmadan üç ders sınavına katılabilir ya da yaz okulundan ders seçerek yaz okulu sınavına katılabilir. Bir öğrenci, üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. haktan dedi ki:

  yaz okulunun online yapılması her kes açısından önemlidir bu covid sürecinde kimseyi tehlikeye atmamak sağlığımız açısından çok önemlidir bilgilerinize arz olunur.

 2. Gùlaze dedi ki:

  Yaz okulu sınavınin online olursa çok saglıkli olur pandemi daha bitmedi.sınava her bölgeden her ilceden ögrenci gelecektir bu kalabalik korona sayisini artirabilir

 3. Emine dedi ki:

  Merhaba. Ben 2. sınıfı bitirdim. İlk yıldan ff aldığım bir dersim var. Not ortalamam 2.00 dan yüksek. Benim bu ff aldığım dersi mi yaz okulunda almalıyım, yoksa istediğim başka dersi alabilir miyim?

 4. Snm dedi ki:

  Yaz okulunda ders isleyisleri nasil olucak internet uzerinden mi

  1. Admin dedi ki:

   Yine açıköğretim şeklinde e-kampüs üzerinden olacak.

  2. Gùlaze dedi ki:

   Yaz okulu sınavınin online olursa çok saglıkli olur pandemi daha bitmedi.sınava her bölgeden her ilceden ögrenci gelecektir bu kalabalik korona sayisini artirabilir

 5. ÖZGÜR dedi ki:

  Sağlık Yönetimi birinci sınıf bitirdim. 2. Sınıf derslerimden 5 ders yaz okulunda alabilirmiyim ve bu şekilde 4 yıl okuyacağım bölüm daha erken mi bitmiş olacak. Yaz okulundan anladığım bu şekilde doğrumudur.

  1. Admin dedi ki:

   Evet, daha önce almadığınız dersleri yaz okulunda alarak erken bitirme imkanınız bulunuyor.

 6. Veli dedi ki:

  Merhabalar. Ben muhtemelen ortalamadan dolayı kalacağım. Ve yaz okuluna başvuracağım. Şimdi dgs den iyi puan alırsam tercih verebilir miyim. Çünkü yaz okulu sınavları çok geç.

  1. Admin dedi ki:

   DGS’den iyi puan alıp tercih yaparsanız 1. sınıftan başlarsınız. Bölüm değiştirme, farklı bölüme kayıt olma düşünceniz var ise yapabilirsiniz.

   1. Aysegùl dedi ki:

    Aòf yaz okulu internet ùzerinden online ile olursa saglik acisindan cok iyi olur bizler online ile olmasini istiyoruz sinava tùm ilcelerden gelen ògrenci sayisi pandemi corona yi daha cok artirabilir.online ilee olsun

  2. Emine dedi ki:

   Merhaba. Ben 2. sınıfı bitirdim. İlk yıldan ff aldığım bir dersim var. Not ortalamam 2.00 dan yüksek. Benim bu ff aldığım dersi mi yaz okulunda almalıyım, yoksa istediğim başka dersi alabilir miyim?