Açıköğretim Yaz Okulu Hakkında Merak Edilenler

Açıköğretim öğrencileri için yaz okulu uygulamasının geldiğini, resmi gazetede yayımlandığını şu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Yaz okulu ile ilgili bir çok soru geldiği için genel olarak sizleri açıköğretim yaz okulu hakkında bilgilendirmek istedik.

Yaz okulu; birçok üniversitede uygulanan ve öğrencilerin geçemedikleri derslerini yaz döneminde almalarını sağlayan bir sistemdir. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde olmayan bu uygulama, 24 Nisan 2019 tarihi itibariyle artık vardır. Peki AÖF yaz okulu nedir ve şartları nelerdir?

YAZ OKULU NEDİR?
Yaz okulu; örgün eğitim verilen birçok üniversitede vardır ve yaz aylarında da eğitime devam edilmesi şeklinde uygulanır.
Anadolu Üniversitesi; yaz okulunu, yaz aylarında yapılan eğitim ve öğretim faaliyeti olarak tanımlamıştır.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAZ OKULU YÖNETMELİĞİ
Yukarıda belirttiğimiz bu değişiklik; 24/04/2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Yaz Okulu Yönetmeliği” ile hayatımıza girmiştir. Yönetmeliğin tam metnine 24 Nisan 2019 tarihli resmi gazeteden ulaşabilirsiniz.

AÖF YAZ OKULU NE ZAMAN AÇILIR?
Yönetmeliğe göre yaz okulu; bahar dönemi dönem sınavlarından sonra açılacaktır. Dönem sonu sınavdan kastedilen final sınavıdır ve yaz okulu final sınavlarının bitiminden itibaren açılacaktır.

Yaz okulunun tam tarihi ise, Anadolu Üniversitesi senatosu tarafından belirlenecek ve her yıl ilan edilecektir.

YAZ OKULU ZORUNLU MU?
Yaz okulu zorunlu olmayacak ve yaz okuluna katılım, AÖF öğrencisinin inisiyatifine bırakılacaktır.

AÖF YAZ OKULU SÜRESİ
Sınav tarihleri de dahil olmak üzere, yaz okulu süresi en az 5 hafta olacaktır. Bu süreyi net olarak belirleyecek olan da yine senato olacaktır.

AÖF YAZ OKULUNDA KAÇ DERS ALINABİLİR?
Burada da bir üst limit getirilmiştir. Buna göre; yaz okulunda alınabilecek ders sayısı en çok 5 olacaktır.

YAZ OKULUNDA HANGİ DERSLER ALINABİLİR?
Burada da ikili bir ayrım yapılmıştır. Buna göre;
Genel not ortalaması 2,00 ve üstünde olan öğrenci, FF notlu derslerini ya da hiç almadığı derslerini alabilecek.
Genel not ortalaması 2.00 altında olan öğrenci ise, FF notlu derslerini, hiç almadığı derslerini ve bunlara ek olarak da uyarı aldığı dönemden itibaren CD, DC ve DD notlu derslerini alabilecektir.

Bir başka deyişle örneğin ortalaması 2,00 ve üstünde olan bir öğrenci FF notlu dersleri hariç CD, DC, DD gibi notlu derslerini alamayacak ama ortalaması 2,00 altında olan öğrenci alabilecektir.

YAZ OKULU SINAVI
Aof yaz okulu şartları neler?
Yaz okulunun ardından TEK bir sınav yapılır. Bu sınavın başarı notuna katkısı %100’dür. Bir başka deyişle; dersin önceki vize ya da final notları dikkate alınmayacak ve öğrenci bu sınavdan kaç almışsa, dersin notu artık bu not olacaktır.

Hangi nedenle olursa olsun, yaz okulu sınavına katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmayacaktır.

AÖF YAZ OKULU ÜCRETİ
Açıköğretim fakültesine kaydolurken zaten bir harç ödenmektedir. Ancak yaz okulu ayrıca ücrete tabidir.
Bu ücretin ne kadar olacağı şu anda belirli değildir. Yönetmeliğin 8inci maddesiyle, ücreti belirleme yetkisi Üniversite Yönetim Kuruluna verilmiştir.

Yaz okulu ücreti iade edilmemektedir. Yani kişi kaydolduktan sonra sınavlara girmese bile parasını geri alamaz. Sadece, eğer öğrencinin seçtiği ders AÇILMAZSA, açılmayan dersin ücreti öğrenciye iade edilir.

AYNI ANDA 2 YAZ OKULU OLUR MU?
Yönetmeliğe göre; AÖF’te yaz okuluna kaydolan öğrencinin başka bir üniversitede yaz okuluna gitmesi mümkün değildir. Yönetmeliğin 9uncu maddesinde şöyle denilmektedir: “Öğrenci, kurum içi/kurum dışındaki diğer yükseköğretim programlarının yaz okulundan ders alamaz.”.

YAZ OKULU VE 3 DERS SINAVI
Aöf yaz okulu ücretli mi 3 ders sınavı kalktı mı?
Yönetmeliğe göre; 2018-2019 eğitim öğretim yılı için geçerli olmak üzere; yaz okulu ders seçim haftasında ders seçmeden önce, öğrencinin 3 ders sınavına katılması mümkündür. Ya da öğrenci isterse 3 ders sınavına girmez ve yaz okulundan ders alabilir. Ancak öğrencinin bunlardan birini seçmesi gerekir.
Yani burada bir seçimlik hak vardır ve öğrenci ya 3 ders sınavına girecek ya da yaz okuluna kaydolacaktır.
Bu hüküm geçici madde ile ve sadece 2018-2019 eğitim yılı için getirilmiştir. Sonraki yıllarda ne olacağı ise şu aşamada belirsizdir.

AÖF 3 DERS SINAVI KALKTI MI?
Yukarıda belirttiğim durum 2018-2019 dönemine özeldi. Peki ama 3 ders sınavı bundan sonra ne olacak?

Hemen yapılan yönetmelik değişikliğine göz atalım. Bundan önce 3 ders sınavı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 11inci maddesinin 2nci fıkrasında düzenlenmişti.

Bu madde aynen şu şekildeydi: “En fazla üç dersten başarısız olan ve Senato tarafından belirlenen Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri üç ders sınav hakkı uygulama usul ve esaslarındaki koşulları sağlayan öğrencilere; bahar dönemi dönem sonu sınavlarından sonra, bu derslerden bir kez sınava girme hakkı verilir.”

24 Nisan 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle, bu fıkra KALDIRILDI. Yani mülga edildi. Bu ne anlama gelir?

Kanaatimce; ortada artık 3 ders sınavına ilişkin bir mevzuat düzenlemesi kalmadığına göre, bundan sonraki yıllarda 3 ders sınavı KALDIRILMIŞTIR. Bunun yerine de yaz okulu ikame edilmiştir.

SONUÇ
AÖF’te artık yaz okulu uygulaması var. Bu uygulamanın detaylarını yukarıda paylaştık. Burada asıl önemli konu ise, 3 ders sınavının kaldırılmış olmasıdır.
2018-2019 eğitim öğretim yılına özel olmak üzere; SON KEZ 3 ders sınavı yapılacak ve bu seneden sonra bir daha yapılmayacaktır.
3 ders sınavı uygulamasının yerini artık yaz okulu almıştır. İki uygulamayı şu şekilde kıyaslayabiliriz:
3 ders sınavında ücret alınmazken, yaz okulu ücretli olacaktır.
3 ders sınavında en çok 3 ders için sınava girilirken, yaz okulunda 5 derse kadar ders alınması mümkün olacaktır.
3 ders sınavı notu, final sınavı yerine geçerken; yaz okulu sınav notu tek başına belirleyici olacaktır.
Yaz okulu uygulamasıyla ilgi Anadolu Üniversitesi mutlaka bir uygulama esasları yayımlayacaktır. Bu esasların yayımlanmasıyla birlikte yazımızı da güncelleyeceğiz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR


aof çıkmış sorular
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • İLT204U Kültürlerarası İletişim Ders Notları ve Çıkmış Sorular

  Açıköğretim Kültürlerarası İletişim dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Kültürlerarası İletişim” dersi... Devamını Oku

 • PSİ202U Sosyal Psikoloji 2 Ders Notları ve Çıkmış Sorular

  Açıköğretim Sosyal Psikoloji 2 dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Sosyal Psikoloji 2” dersi 4 kredili... Devamını Oku

 • MNT402U Klasik Mantık Ders Notları ve Çıkmış Sorular

  Açıköğretim Klasik Mantık dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Klasik Mantık” dersi 4 kredilik bir ders... Devamını Oku

 • FEL406U Türkiye’de Felsefenin Gelişimi 2 Ders Notları ve Çıkmış Sorular

  Açıköğretim Türkiye’de Felsefenin Gelişimi 2 dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Türkiye’de Felsefenin Geliş... Devamını Oku

 • FEL404U Çağdaş Felsefe 2 Ders Notları ve Çıkmış Sorular

  Açıköğretim Çağdaş Felsefe 2 dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Çağdaş Felsefe 2” dersi 4 kredilik bi... Devamını Oku

 • ben iniglzicdenokublrinicolmöuşken bunedşr o-sşizce ben birincisiolumuşumokulumun. yaresullah geriyenekalmışpeki rabbimrazıolsunkited dershanesirehpeğindenrazıolusun rabbim. komadançıkıncabana ilkdedğişeybuydu itisatanneanlarımkibemya. nededi peli bana ,işletmevardeyincesiniroldumoandaa veaçıköğretimdwehiçbangöredeğildiki. ama kaçyılokudumben. 17 yılboyuncaokudumbudersleri. öç için. nekadargünahdelersede benhalaöçiçinbuderslre kaferim yNİ ÖĞRETİM…
 • buradaki soruların cevaplarını nasıl bulabilirim ?
 • Bu dönemde aldığınız derslerden kalan yok ise Onur belgesi alabilirsiniz.
FORUMDAN