Açıköğretim Adalet Bölümü Kapatıldı

Açıköğretim Adalet Bölümü bir çok öğrencinin bulunduğu ve öğrencilerin Hukuk bölümüne dikey geçiş yapabildikleri bir bölüm. Açıköğretim aldığı bir karar ile AÖF Adalet Bölümü’nü kapatıldı.

YÖK tarafından üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıda  “26/5/2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi ile İnsan Hakları Eylem Planı uyarınca, mevcut öğrencilerin statülerinin korunması şartı ile 2022 YKS’den itibaren yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan Adalet Açıköğretim ile uzaktan öğretim önlisans programlarının kapatılmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Mevcut Açıköğretim Adalet Bölümü Öğrencileri Ne Olacak?

Daha önce de Aöf bölümü olarak açılan okul öncesi öğretmenliği ve ingilizce öğretmenliği bölümleri de kapatılmıştı. Mevcut öğrenciler kapatılma işlemlerinden etkilenmiyor. Mevcut öğrenciler öğrenimlerine devam ediyor ve AÖF Adalet Bölümü yeni öğrenci alımına kapatılıyor. Mevcut öğrencilerin tamamı mezun olduğunda (veya okulu bıraktığında) AÖF Adalet bölümü tamamiyle kapatılmış oluyor.

Aöf Adalet Bölümü Ne Zaman Kapatılacak?

Yukarıdaki belirttiğimiz gibi mevcut öğrenciler bu durumdan etkilenmeyecek olup 2022 yılında yapılacak olan YKS sınavı tercihlerinde üniversitelerin açıköğretim adalet bölümü yer almayacak. Böylelikle 2022 yılı itibariyle aöf adalet bölümü yeni öğrenci alımına kapatılacak olup mevcut öğrencilerin mezun olması ile tamamen kapanmış olacak.

Açıköğretim Adalet Bölümü Kapatıldı
Açıköğretim Adalet Bölümü Kapatıldı
Sıkça Sorulan Sorular

26/5/2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi ile İnsan Hakları Eylem Planı uyarınca, mevcut öğrencilerin statülerinin korunması şartı ile 2022 YKS'den itibaren yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan Adalet Açıköğretim ile uzaktan öğretim önlisans programlarının kapatılmasına karar verilmiştir

Yukarıdaki belirttiğimiz gibi mevcut öğrenciler bu durumdan etkilenmeyecek olup 2022 yılında yapılacak olan YKS sınavı tercihlerinde üniversitelerin açıköğretim adalet bölümü yer almayacak.

Mevcut öğrenciler kapatılma işlemlerinden etkilenmiyor. Mevcut öğrenciler öğrenimlerine devam ediyor ve AÖF Adalet Bölümü yeni öğrenci alımına kapatılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. 2022 yks sonucu ile açıktan adalet bölümü yazamayacağızmı artık

  Cevapla
 2. Bu yıl son kez açıköğretimden adalet bölümüne girme hakkına sahibiz. Ancak 2 yıl sonra bizim için (aöf adalet mezunu) dgs ile hukuka geçiş imkanı verilecek mi ve bu kesin mi ? (Ben YÖK ü aradım, bu konuyu sormuştum ancak konuştuğum kişi emin değildi ve bana bilgi almam için cimer e sorabileceğimi söylemişti.)

  Cevapla
  • Yönetici 21 Temmuz 2021, 14:22

   Şu an kimse bunun için kesin diyemez maalesef. Ülkemizde gördüğünüz üzere bir yazı ile her karar alınabiliyor. Şu anki durumda DGS ile geçişte sıkıntı bulunmuyor ama dediğiniz gibi 2 yıl sonra ne olur net birşey söylemek çok çok zor.

   Cevapla
   • Hali hazırda devam eden öğrencilerin, sınavlarda başarısız olması durumunda bu dersleri alttan alma şansı olacak mı?

    Cevapla
   • Yönetici 30 Kasım 2021, 11:00

    Mevcut öğrenciler için herhangi bir farklılık olmayacak. Mezun olana kadar normal şekilde öğreniminize devam edeceksiniz.

    Cevapla
 3. Bu yıl adalet bölümüne kayıt yaptırıp 2 yıl sonra mezun olanlar dgs ile hukuk bölümüne yerleşebilecek mi?

  Cevapla
 4. Peki bu yıl ikinci üniversite kapsamında kayıt alıcaklar mı

  Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!