3 Ders Sınavına Nasıl Çalışılır, Ders Çalışma Taktikleri

Açıköğretim öğrencileri ara sınav ve final sınavlarını tamamladı. En fazla 3 dersten kalan ve bu 3 dersi geçtiği takdirde mezun olacak durumdaki öğrenciler 3 ders sınavına girecekler. 3 ders sınavına girmek için bu dersleri almış olmaları gerekiyor. Gerekli şartlar sağlanır ise 3 ders sınavına otomatik kaydınız yapılıyor ve 3 ders sınav giriş belgeniz otomatik olarak oluşturuluyor.

2018 Üç Ders Sınavı Ne zaman, Kimler Girebilir? gibi detaylara buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

3 ders sınavı final sınavınızın yerine geçecek. Yani arasınav notunuzun %30’u ile 3 ders sınavınızın %70’i alınarak ders notunuz hesaplanacak. 30’un altında ise bu dersten kalmış olacaksınız. 30’un üzerinde ise çan eğrisine girerek harf notu verilecek. 30’un üzerinde notunuz olduğunda çok büyük ihtimalle dersi geçmiş olacaksınız.

Gelelim 3 ders sınavına nasıl çalışmalıyım sorusuna.

Açıköğretim 3 ders sınavına nasıl çalışılır?

 • 3 ders sınavı 21 temmuz tarihinde yapılacak. Şu an itibariyle 1 ayınız var. Şimdiye kadar çalışmamış olsanız bile 1 aylık süre çalışmanız için yeterlidir. Unutmayın bu dersleri geçtiğinizde mezun oluyorsunuz.
 • Arasınav ve final sınavına girdiyseniz sorulara aşina olmuşsunuzdur. 3 ders sınavında final sınavı ayarında sorular gelecektir. Final sınavındaki tüm ünitelerden sorumlu olduğunuz için çalışmalarınızı bu yönde yapmalısınız.
 • Ders çalışırken ek kaynakları ihmal etmeyin. aof.com.tr sitemiz ve ekampüs ders çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır. Özellikle açıköğretim ders notlarına çalışın.
 • Çok çalışmak yerine planlı çalışmak her zaman daha faydalıdır. Sürekli ders çalışıp dersten bıkmak yerine her ünite sonunda 20 adet ünite ile ilgili soru çözüp mola verin.
 • Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptan yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
 • Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
 • Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
 • Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruları online deneme sınavı olarak ekliyoruz. Şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Açıköğretim 3 ders sınavında ne yapmalıyım?

 • Şimdiye kadar bir çok sınava girdiğiniz için 3 ders sınavına daha rahat gireceğinizi düşünüyoruz. Bu dersleri geçince mezun olacağım stresine kendinizi sokmayın.
 • Sınavda her şıktan eşit sayıda bulunuyor tezi artık geçerli değil. Önceki yıllarda sallama tekniği olarak bunu öneriyorduk fakat artık 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için sallamanızı önermiyoruz. Anca 2 şık arasında kalırsanız sallamalısınız.
 • Açıköğretim sınavlarında her ders için 30 dakika süre veriliyor ve her dersten 20 adet soru soruluyor. 3 dersten kaldıysanız 90 dakikalık bir sınav sizi bekliyor. 20 adet soru için 30 dakika verilmesi zaman konusunda sizi rahatlatan etmendir.
 • Sınavda hafıza özelliği olmayan hesap makinesi kullanabilirsiniz.
 • 3 ders sınavında rahat olmalı ve kendinden emin olmalısınız.
 • Mezun olduğunuz için sizi şimdiden tebrik ederiz.

3 Ders sınavında başarılar dileriz.

Açıköğretim.biz

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!