2020 – 2021 Güz Dönemi Online Final Sınavı Hakkında Merak Edilenler

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavları Covid-19 pandemisi nedeniyle online olarak yapılacak. Geçtiğimiz yıl (2019 – 2020 eğitim yılı) bahar dönemi arasınavları, bahar dönemi dönem sonu sınavları ve yaz okulu sınavları online olarak yapılmıştı. Anadolu Üniversitesi Pandemi şartlarının el vermemesi nedeniyle bu yılda güz dönemi arasınav ve dönem sonu sınavlarını online yapma kararı aldı.

Anadolu Üniversitesi geçtiğimiz yıl sınavlar için belirli bir tarih verip tüm derslerinizden istediğiniz gün istediğiniz saatte sınava girebiliyordunuz. Bu yıl farklı olarak sınavlar 2 hafta sonuna bölündü ve dönemsel olarak ayrıldı.

Geçtiğimiz yıl online sınavlara giren öğrenciler sınav sistemine alışıklar. Bu yıl ilk defa sınava girecekler için soru cevap şeklinde tarafımıza sık sorulan soruları sizlerle paylaşmak istedik.

 • Sınav Tarihleri Nedir?
Sınavda Sorumlu Olunan Yarıyıl Dersleri ve Sınav Tarihleri
1. Yarıyıl Dersleri
5. Yarıyılda Okutulan Fark Dersleri*
16 Ocak 2021 Cumartesi
17 Ocak 2021 Pazar
18 Ocak 2021 Pazartesi
3, 5 ve 7. Yarıyıl Dersleri 23 Ocak 2021 Cumartesi
24 Ocak 2021 Pazar
25 Ocak 2021 Pazartesi
 • Sınava hangi adresten gireceğim?
  esinav.anadolu.edu.tr
 • Hangi dersten ne zaman sınava gireceğimi nereden öğreneceğim?
  Sorumlu olduğunuz derslerin sınav giriş günlerini aof.anadolu.edu.tr adresindeki Öğrenci Otomasyonu sayfasında bulunan Sınav Giriş Bilgisi ekranından görebilirsiniz.
 • Sınava istediğim gün ve saatte girebilir miyim?
  Otomasyonda açıklanan sınav giriş bilgileriniz kapsamında sınavlara istediğiniz gün ve saatte giriş yapabilirsiniz. Mağduriyet yaşamamak açısından yine de son saatlere bırakmamanızı öneririz.
 • E-devlet şifrem ile sınava girebilir miyim?
  Evet. Sınava esinav.anadolu.edu.tr O adresi üzerinden e-devlet şifreniz ya da öğrenci şifrenizle de giriş yapabilirsiniz.
 • Her bir derste kaç soru sorulacak ve sınav süresi ne kadar olacak?
  Her ders için 30 soru ve 40 dakika süre olacak.
 • Sınavda 4 yanlış yanıtın 1 doğru yanıtı eksiltmesi uygulaması olacak mı?
  Evet. Her testteki doğru cevapların sayısından yanlış cevapların sayısının dörtte biri düşürülerek sınav puanı hesaplanacak.
 • Hangi cihazlardan sınava girebilirim?
  Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya cep telefonlarından girebilirsiniz.
 • Sınavda teknik vb. bir nedenden dolayı sınavımı tamamlayamazsam başka zaman sınavıma devam edebilir miyim?
  Sınavda olağan dışı bir aksaklık yaşadığınızda sisteme tekrar giriş yapıp kaldığınız yerden ve kalan süre ile sınavınıza devam edebileceksiniz.
 • Bütün derslerden aynı anda mı sınava girmek zorundayım?
  Hayır. Bir dersin sınavını tamamladıktan sonra başka bir dersin sınavını belirtilen süre içinde başka bir zamanda yapabilirsiniz.
 • Sınavda soruyu boş bırakırsam geri dönebilecek miyim?
  Hayır, sınavda bir soruyu yanıtsız bırakıp başka soruya geçtiğinizde yanıtsız bıraktığınız soruyu tekrar göremezsiniz.
 • Ders geçme notu kaç? Bu sınav, geçme notunu nasıl etkileyecek?
  Derslerden başarılı sayılmanız için ders başarı puanınızın 35 veya üzeri olması gerekir. Ders başarı puanınız Ara Sınavın %30’u, Dönem Sonu Sınavının da %70’i alınarak hesaplanır.,
 • Açık uçlu soru olan sınavlarda kaç tane açık uçlu soru sorulacak?
  Eğer açık uçlu soru sorulan bir lisans dersinin sınavına girecekseniz 26 çoktan seçmeli soru (test), 2 kısa cevaplı ve 1 uzun cevaplı açık uçlu soru yanıtlayacaksınız. (Açık Uçlu soru örnekleri için tıklayınız.)
 • Açık uçlu soruların puanları nasıl olacak? Bu derslerde sınav süresi farklı mı?
  Kısa cevaplı bir sorunun puan değeri 1 çoktan seçmeli sorunun, uzun cevaplı bir sorunun puan değeri ise 2 çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacak. Açık uçlu soruların olduğu derslerde sınav süresi diğer derslerdeki süreyle aynı olacak ve ek süre verilmeyecek.
 • Sınavlar sırasında eKampüs açık olacak mı? Bir sorun yaşarsam kime, nasıl ulaşmam gerek?
  Sınavlar esnasında eKampüs sistemi açık olacak ancak siz sınav sistemine giriş yaptığınızda eKampüs bağlantınızda otomatik olarak kesilecek. Yani aynı anda iki platformda olamayacaksınız.
 • Herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde 0850 200 4610 numaralı telefondan iletişim ve etkileşim merkezimiz ya da AÖS Destek Sistemiz (aosdestek.anadolu.edu.tr) ile irtibata geçebilirsiniz.

DİKKAT!

 • Sınavlar kişiye özel olarak oluşturulmaktadır. Öğrenciler, sınav esnasında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir öğrenme kaynağından ya da herhangi bir kişiden destek almadan bireysel olarak cevaplamakla yükümlüdür.
 • Sınav başladıktan sonra aktif oturum içinde soruyu görme, sonraki soruya geçme gibi normal sınav akış işlemleri dışında; tarayıcıyı kapatma, sayfayı yenileme, sayfada geri tuşuna basma, tam ekrandan çıkma gibi herhangi bir işlemin yapılması anormal aktivite olarak değerlendirilir. Sınav sisteminde anormal aktivite tespit edildiğinde öğrenciye uyarı verilebilir. İşlemin tekrarlanması durumunda öğrencinin sınavı sonlandırılabilir. Sınavda Uygulanacak Kurallara aykırı hareket edilmesi, anormal aktivitelerin tespit edilmesi, öğrenciden kaynaklanan teknik sorunlar ve benzeri nedenlerle sınavın tamamlanamamasının sorumluluğu öğrenciye aittir.

Sınavlarınızda başarılar dileriz.

2020 – 2021 Güz Dönemi Online Final Sınavı Hakkında Merak Edilenler
2020 – 2021 Güz Dönemi Online Final Sınavı Hakkında Merak Edilenler
Sıkça Sorulan Sorular

1. Yarıyıl ve 5. Yarıyılda okutulan fark dersleri 16-18 Ocak 2021, 2, 5 ve 7. Yarıyıl dersleri ise 23-25 Ocak 2021 tarihlerinde sınav olacak.

Aof Online Sınava esinav.anadolu.edu.tr adresinden gireceksiniz.

Her ders için 30 soru ve 40 dakika süre olacak.

Evet. Her testteki doğru cevapların sayısından yanlış cevapların sayısının dörtte biri düşürülerek sınav puanı hesaplanacak.

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya cep telefonlarından girebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. her soru kaç puandır

  Cevapla
  • Sakız çiğnemek orucu bozar gibi hala yıllardir aynı sorular bırakın kardeşim bu okulu şişede yazık okulada

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!