2019 – 2020 Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Kılavuzu

Anadolu Üniversitesi pandemi nedeniyle önce 2019 – 2020 yaz okulu açmayacağını belirtmiş ardından gelen tepkiler nedeniyle yaz okulunun açılacağını duyurmuştu.

2019 – 2020 Açıköğretim yaz okulu kayıtları 20 – 28 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak olup yaz okulu sınavı 5 eylül tarihinde yapılacak.

Bu kılavuz yaz okulu kayıt işlemleri ile ilgili olup Hangi şartlarda kimlerin yaz okuluna kayıt yaptırabileceğini öğrenmek için Yaz Okulu Kayıt İşlemleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

I. AŞAMA

1. DERS SEÇİMİ

1.1. Ders Seçimi ve Kayıt Tarihleri

Ders seçimi, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Yaz Okulu Kayıt linkinden 20-28 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Ders seçimi 28 Temmuz 2020 tarihi saat 23:00’e kadar yapılabilecek olup ilgili açıklamalar aşağıdadır.

 • Yaz okuluna kayıt yaptıracak öğrenciler en fazla beş ders seçebilir.
 • Not Durum Belgesinde; genel not ortalaması 2,00 veya 2,00’nin üzerinde olan öğrenciler, FF harf notu olan ve/veya hiç almadığı ders/derslerden, en fazla beş ders seçebilir.
 • Not Durum Belgesinde; genel not ortalaması 2,00’nin altında olan öğrencilerin, FF harf notu aldığı ders/dersler, uyarı aldığı dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığı ders/dersler ile hiç almadığı ders/derslerden, en fazla beş ders seçebilir.
 • Yaz okuluna kayıt yaptıracak öğrenciler, derslerin yarıyıllarını dikkate almadan ders seçimi yapabilir.
 • Öğrenci, ders seçim işlemlerini; kayıt tarihleri içinde yapar ve bu işlemlere sonradan itiraz edemez.
 • Kayıt tarihleri içinde ödeme yapılmadığı sürece ders seçimi yapılabilir. Yapılacak ödeme tutarları alınan ders/derslerin sayısına göre belirlenmektedir.
 • Ders seçimi sonunda alınan derslerin sayısına göre ödeme bilgileri oluştuğundan, ödeme yapıldıktan sonra ders seçimi yapılması mümkün değildir.
 • Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletmeyenler de yaz okulundan ders alabilir.
 • Yaz okulunda hangi dersin açılacağı ilgili birim kurulu kararı ve Senatonun onayıyla yaz okulu kayıt tarihlerinden sonra belirlenir.
 • 2019-2020 öğretim yılı bahar döneminde öğrencinin kayıt durumu AKTİF ise yaz okulunda da öğrencinin kayıt durumu AKTİF olacaktır.
 • Ancak öğrencinin bahar döneminde kayıt durumu PASİF ise yaz okuluna kayıt yaptırmış olsa dahi kayıt durumu değişmeyerek PASİF kalacaktır. Yaz okulunda kayıt durumu PASİF olan öğrenci, öğrencilik haklarından kayıt yaptırmış olsa bile yararlanamaz.

Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Ders seçimi üç aşamadan oluşmaktadır:

 • Birinci aşamada aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Yaz Okulu Kayıt linkinden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekecektir.
 • İkinci aşamada ders seçimi yaparak yaz okulunda almak istediğiniz dersleri belirleyeceksiniz.
 • Üçüncü ve son aşamada ise yaptığınız ders seçimini onaylamanız istenecektir.

Yaptığınız ders seçimini onaylamadığınız takdirde, ders seçimi geçersiz sayılacaktır. Ders seçiminde değişiklik yapan öğrencilerin, en son onayladığı ders seçimi geçerli olacaktır ve ödeme bilgileri buna göre oluşacaktır.

Ödeme yapıldıktan sonra ders seçimi yapılması mümkün değildir.

Yaz okulu kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, ders seçimiyle ilgili talepler dikkate alınmaz.

II. AŞAMA

2. YAZ OKULU İÇİN YAPILMASI GEREKEN ÖDEMELER

Ders seçimine göre ödeme bilgisi oluşur. Ders seçimini yapan öğrenciler ödemelerini yaparak yaz okulu kayıtlarını yaptırabilir.

2019 – 2020 Yaz Okulu Kayıt Ücretleri aşağıdaki gibidir.

Alınan Ders Sayısına Göre Ödenecek Öğretim Gideri Ücreti
Yaz okulunda 1 Ders alan öğrenci Toplam ₺160,00 öder.
Yaz okulunda 2 Ders alan öğrenci Toplam ₺175,00 öder.
Yaz okulunda 3 Ders alan öğrenci Toplam ₺190,00 öder.
Yaz okulunda 4 Ders alan öğrenci Toplam ₺205,00 öder.
Yaz okulunda 5 Ders alan öğrenci Toplam ₺220,00 öder.

Ders seçimi yapmadan ödeme bilgileri oluşmaz.

Yaz okulu için kesin karar vermeden ödeme yapmayınız. Yaz okulu için yatırılan Öğretim Gideri tutarı iade edilmez ve ödeme yapıldıktan sonra kayıt işleminden vazgeçilemez.
Ancak seçilen ders açılmaz ise ilgili derse ait tutar, derslerin hiçbiri açılmazsa öğretim gideri tutarının tamamı iade edilir.

2.1. Öğretim Gideri

Yaz okuluna katılacak öğrencilerden, her yıl ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenen miktar göz önünde bulundurularak Üniversite Yönetim Kurulunca tespit edilen miktarda yaz okulu öğretim gideri alınır.

Yaz okulunda alınacak öğretim gideri, güz ve bahar dönemlerinde ödenen dönem öğretim gideri dışında olup sınav ve materyal hizmetine karşılık alınır.

2.2. Ödeme Yöntemleri

Kayıt için yapmanız gereken ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:

 • Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödeme
  Ders seçiminizi yaptıktan sonra herhangi bir bankanın kredi kartı/banka kartı ile online ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kayıt tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartı/banka kartıyla ödeme yapılamayabilir.
 • İnternet Bankacılığı ile Ödeme
 • ATM’den Ödeme (Kartlı/Kartsız)
 • Mobil Bankacılık ile Ödeme

Kayıt tarihinin son günü İnternet, ATM ve Mobil Bankacılığından saat 23:59’a kadar ödeme yapılabilecektir.

Ziraat Bankası şubeleri içinden ödeme yapılmayacaktır.

Posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Kayıt ile ilgili ödemelerin zamanında yapılmamasından veya yanlış yapılmasından doğacak sonuçlardan Anadolu Üniversitesi sorumlu değildir. Yanlış yapılacak bir ödemenin sorumluluğu öğrenciye aittir.

Banka dekontunu öğrenim süresince saklayınız. Dekont daha sonra Üniversite yetkililerince
istenebilir.

III. AŞAMA

3. YAZ OKULU KAYIT İŞLEMİNİN KONTROLÜ

Kayıt tarihleri içinde öğrenciler, yaz okulu kayıt işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini, aof.anadolu.edu.tr adresi Öğrenci Otomasyonu bağlantısından mutlaka kontrol etmelidir.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra ekranda halen yaz okuluna kayıt yaptırmış görünmüyorsanız ödeme yaptığınızı gösteren belge ile yaz okulu kayıt tarihleri içinde AÖF bürosuna başvurunuz.

IV. AŞAMA

4. DERS KİTAPLARI ve SINAVLARDA SORUMLU OLUNACAK ÜNİTELER

Öğrencinin kendi kendine öğrenmesinde etkili ve verimli bir materyal olan ve başlangıcından bu yana temel öğretim materyali olarak kullanılan ders kitapları, çok güçlü bir teknik altyapıyla uzman bir ekip tarafından hazırlanmaktadır.

Öğrencilere ders kitapları dijital (PDF) formatta sunulmaktadır. Öğrenciler, sınavlarda ders kitabının eKampüs ortamında sunulan güncel versiyonundaki (PDF) içerikten sorumludur. e-Kampüs ortamında sunulan diğer ders malzemeleri (Ünite Özeti, Sorularla Öğrenelim, Ünite Özet Videoları, Yaprak Test vb.) öğrenmeye yardımcı içeriklerdir. Öğrenciler, ekampus.anadolu.edu.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak Derslerim bölümünden dijital ders kitaplarına erişilebilir.

Öğrenciler, sınavda ilgili derse ait ünitelerin tamamından sorumludur.

Ders kitaplarını dijital format dışında basılı ders kitabı olarak temin etmek isteyen öğrenciler
kitapsatis.anadolu.edu.tr adresinde üyelik oluşturduktan sonra banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapabilir. Satın alınan ders kitapları, öğrencinin belirtmiş olduğu adrese ücretli kargo ile gönderilmektedir.

 

2020 yaz okulu
2020 yaz okulu

Kaynak: Anadolu Aof

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. Bu pandemi dönemi başladığından beri her türlü hijyen konusuna dikkat ederek çektiğimiz sıkıntıları bir saatlik sınav nedeniyle boşa çıkarmayalım, toplum sağlığı için yaz okulu sınavının online olmasını hepimizin sağlığı için istiyorum.

  Cevapla
 2. Vaka sayıları giderek artıyor.insanları bir araya toplayıp toplum sağlığını riske atmanın hiç bir açıklanır yanı yoktur. Önce sağlık. Yaz okulu sınavının online yapılması toplum sağlığı için en doğru karar olacaktır.

  Cevapla
 3. Hastalık fazlasıyla yayıldı tedbirler elden bırakıldı kimse kurallara uymuyor sokağa çıkma yasağı kısmen başladı Anadolu Üniversitesi yetkililerinden isteğimiz yaz okulu sınavını online yapsınlar…

  Cevapla
 4. YÖK’ ün 2019-2020 öğretim dönemine ait bütün sınavların onlıne veya proje vs. gibi alternatif yöntemlerle yapılarak tamamlanması hakkındaki kararına rağmen AÜ AÖF‘ nin aynı öğretim döneminde yüz yüze sınav yapmak istemesi COVİT-19 tedbirleri kapsamında sınavlara katılacak her yaş grubundan öğrenci için büyük risk.

  Cevapla
 5. Pandemi sürecinde en mantıklı olan online olmasıdır

  Cevapla
 6. 16 Temmuz 2020, 19:26

  Sınavın online mi yoksa okula giderekmi yapılacağı kısmı açıklanmamış bu konuda da en kisa sürede bilgilendirme yapılırsa iyi olur (yaz okulu )
  Benim tercihim online olmasi yönündedir
  Açık öğretim sinavlari online olmalı madem online egitim alıyoruz
  Sabah oturumunda baska öğleden sonra oturumda başka okula gitmek zaten sıkıntılı birde park problemi vs eklenince cekilmez oluyor büyük şehirlerin trafik problemide var ayrıca
  Hem okul hem gözetmen masrafinizda kalmaz bence insanlarda rahat rahat sinavlarini olurlar evlerinde
  Hele bu pandemi sürecinde kesinlikle online olmalı diye düşünüyorum

  Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!