YÖKDİL Sınav Sonuçları Açıklandı

YÖKDİL sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yabancı dil puanlarını ölçmek amacıyla adayların katılım sağladığı YÖKDİL, 13 Mart tarihinde 81 il genelinde yapılmıştı. Açıklanan sonuçları adaylar ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden öğrenebiliyor.

YÖKDİL Sınav Sonuçları Öğrenme

YÖKDİL sınav sonuçları öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM’nin sınav sonuç sayfası üzerinden bilgilere ulaşabilecek. Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı YÖKDİL, son olarak 13 Mart 2022 tarihinde yapılmıştı. Adaylara sınav kapsamında 80 soru yöneltilmiş ve 180 dakika süre verilmişti. Sınav aynı zamanda sözcük bilgisi, dil bilgisi ve çeviri gibi alanlardan oluşan soruları içermişti.

Sınav kapsamında koronavirüs salgınına dönük olarak da önlemler alınmıştı. Sınava katılan adayların sağlıklı bir şekilde sınav süresi geçirebilmesi için salonlarda gereken tedbirler sağlanmıştı.

Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar giriş bilgileri ile birlikte puanlarını öğrenebiliyor. Daha önceden Türkiye genelinde 41 ilde düzenlenen sınav, bu yıldan itibaren 81 ilde düzenlenmeye başlamıştı.

YÖKDİL Nedir, Kimler Katılabilir?

YÖKDİL sınavı adayların yabancı dil becerilerini ölçmek için ÖSYM tarafından uygulanan sınavdır. YDS’ye kıyasla özellikle alan seçimi yapıldığı için adayların daha kolay şekilde soru çözmelerine olanak tanıyan YÖKDİL’e isteyen herkes katılım sağlayabiliyor. Özellikle akademik anlamda kariyer yapmak isteyenler, yüksek lisans ya da doktora başvurusu yapacak olanlar YÖKDİL puanları ile birlikte başvuru yapabiliyor. YÖKDİL, uluslararası alanda geçerlilik taşımadığı için yurtdışı başvurular için ise kullanılamıyor.

Adaylara sözel, sayısal ve eşit ağırlık olarak ayrılan giriş bölümleri, adayların en yatkın oldukları alanlarda bilgileri çözmelerini sağlıyor. Sayısal alanda fen, kimya, fizik gibi konulara dönük olarak yabancı dil soruları yöneltiliyor. Buradaki amaç belirli bir alanda teknik yabancı dil öğrenimi görmüş olan adayların dil becerilerinin daha kolay şekilde ölçülmesini sağlamak oluyor.

YÖKDİL daha önceden Türkiye genelinde 41 ilde yapılıyorken ÖSYM tarafından alınan karar ile şimdi 81 ilde uygulanıyor. Bu sayede adaylar Türkiye’nin her ilinde sınava katılım gösterebiliyor. Sınavdan alınan en düşük puan uygulamasına dönük baraj puanı gibi özellikler ise bulunmuyor. Alınan puanın Türkiye içindeki başvurularda belirtilen asgari şartı sağlaması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!