Üniversite Okumadan KPSS’ye Girilir mi?

KPSS, girebilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Mezun durumda olan kişiler yada iki yıl içinse ortaöğretim ve lisans düzeyinde mezun olacak düzeydeki kişiler katılım sağlayabilir. Her yıl yapılan ve milyonlarca insanın katılım sağladığı sınavlar arasında bulunuyor.

KPSS Şartları ve Özellikleri

KPSS’ye katılmak için üniversite şartı bulunmamaktadır. Lise dengi okullardan da mezun olan herkes sınava başvuru yapabilir. Ortaöğretim düzeyinde yapılan KPSS’ye sadece lise düzeyindeki okullardan mezun olanlar katılabilir. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu iki yıl içinde mezun olabilecek kişiler de katılabilir. Soru sayısı seçilen bölüme göre değişebilir. Genel kültür ye yetenek testi soru sayıları bölüm soru sayılarına göre farklıdır. Atama yapılması için belirli puan alarak sınav sonrasında açılan bölümlerden kendine uygun bölüme başvuru yapılır. Sınavda yüksek puan almak çok önemlidir. KPSS ülkemizde çok ilgi gören ve milyonlarca başvurunun yapıldığı sınavlar arasında yer almaktadır. Devlet memuru olma ve kamu kurumlarında çalışma fırsatı için sınavdan istenilen puan alınarak başvurmak ve başvuru sonrası atanmak gerekmektedir.

KPSS’ye Üniversite Mezunu Olmadan Yapılacak Başvuru Koşulları

Üniversite okumadan KPSS’ye girmek için ortaöğretim yaşına uygun yaş sınırında olmanız ve başvuru için gereken tüm özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. KPSS de A ve B meslek grupları bulunmaktadır. Her grup farklı meslek dallarını içermektedir. Üniversite mezunu olmayan kişilerde katılım sağlamada özgürdür. Lise mezunu olmayan ve lise dengi okullarda okumayan kişilerde başvuru yapmamaktır. Başvuruları geçerli sayılmamaktadır. Her yıl yapılan sınava lise mezunu da başvuru yaparak kendi bölümüne uygun meslek dalını seçme şansıma sahip olmaktadır.

14 yaşından küçükler katılım sağlamaz. Yaş sınırı bulunmaktadır. İstenilen niteliklere uygun olmak başvurunun kabul edilmesi için yeterli olmaktadır. Sınav başvuruları sonrasında sınav yerleri başvuru süreci tamamlandıktan sonra belirli günler sonrasında olmaktadır. Geçerli puan almak yeterli olmayacaktır. Yüksek puan alarak sınava giren diğer kişilerden önce atanma ve meslek sahibi olma şansına sahip olacaktır. Düzenli ders çalışarak başarılı olma düzeyi de artmaktadır. Sınavlar öncesinde soru çözümü yapılmalı ve son günlerde konu tekrarına ağırlık verme yerine sınava odaklanmak gerekir. Sınav meslek edinme hayali içinde olan insanlar için önem taşımaya devam etmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!