Üniversite Kütüphanesinden Alınan Kitap Verilmediğinde Ne Olur?

Üniversite kitaplığı, o üniversitede okuyan öğrencilere özel her türlü bilgiyi barındırabilecek genişliğe sahiptir. Üniversite kitaplıklarında bölümlere özel kitaplar bulunur. Aynı zamanda pek çok kitabın farklı dili de mevcuttur. Böylece farklı dili kullanan kişiler bu kitaplardaki bilgileri kolayca anlayabilir. Bununla birlikte sadece bölümlere özgü kitaplar da değil üniversite kitaplıklarında bilinen pek çok yazarın kitabı da bulunur. Sadece okuma amaçlı bile bu kitaplara ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir.

Üniversite Kütüphanesinden Kitap Almak

Üniversitede kitaplığı kullanmak hem öğrencilerin bilgilere ulaşımı açısından hem de herhangi bir ücret ödemesi yapmaması açısından çok yararlıdır. Öğrenciler üniversitenin kütüphanesinden aldığı herhangi bir materyali kütüphanedeki personellere bildirmelidir. Öğrenciler aldıkları kitapları personellere bildirmezse o kitap çalınmış olarak sayılacaktır. Bu da kütüphane sayım sırasında kolayca fark edilebilen bir durumdur. Kütüphaneden alınan kitaplar personele bildirildikten sonra kişinin adı ve öğrenci numarası sisteme girilir. Böylece kimin hangi kitabı aldığı belirlenir. Kitapları almanın belli bir süresi de bulunmaktadır. Genelde bu süreyi üniversiteler belirtse de ortalama 15 günlük alma süresi vardır. Bu yaptırımın en büyük sebebi de kütüphanedeki kitaplar belli sayıdadır. Aynı kitabı alıp incelemek isteyen başka kişiler de kitaba ulaşabilsin diye kısa bir süre sonra kitap kütüphane personeline yeniden teslim etmelidir.

Üniversite Kütüphanesinden Alınan Kitapların Geri Verilmemesi

Kütüphaneden alınan kitabın verilmemesi durumunda öğrencilere her verilmeyen gün ve saate göre bir para cezası verilmektedir. Bu para cezası ve saati de üniversiteden üniversiteye göre değişen bir durumdur. Kitaplar geri verilmezse öğrenciye rektörlük tarafından kitabın iadesi için bir yazı yazılmaktadır. Yazıdan sonra eğer 1 ay içinde kitap hala iade edilmezse kayıp olarak sisteme geçecektir. Kitabı getirmeyen ya da kitaba zarar veren kişiler o kitabin değerinin 2 katı kadar para cezası öder. Bu para cezası da aslında üniversiteye göre değişiklik gösterecektir. Eğer hala kitap geri getirilmediyse ve para cezası ödenmediyse üniversite mezuniyeti geldiği zaman kişinin karşısına borç olacak çıkacaktır. Yani öğrenciler mezuniyet diplomalarını almak için okula geldikleri zaman o kitabın cezasını ödeyecektir. Aksi takdirde diplomasını alamaya bilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!