Sosyal Politika 1 Ders Notları ve Çıkmış Sorular

Açıköğretim Sosyal Politika 1 dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Sosyal Politika 1” dersi 4 kredilik bir ders olup uygulama ve staj bulunmamaktadır.

Sosyal Politika 1 dersi için öğrenme olanaklarını sizler için oluşturduk, derledik ve hizmetinize sunduk. Önceki yıllara ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders notlarına, ders kitaplarına ve ders videolarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz. Ayrıca yazının devamında ders ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çıkmış sorular eöğrenme portalında yayımlanmakta olup öğrencilerin bizlere göndermesi ile sitemize eklediğimiz online deneme sınavlarından oluşmaktadır. Daha fazla soruya erişebilmek için sizlerde ekampüs sayfanızdan çıkmış soruları tarafımıza BURAYA tıklayarak gönderebilirsiniz.

Ders notlarının büyük çoğunluğu öğrenciler tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Sizlerinde ders çalışırken hazırladığınız ders notları var ise BURAYA tıklayarak bize gönderebilir ve sayfamızdan sizin adınıza paylaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Politika 1 dersi için 1 adet arasınav ve 1 adet dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Arasınavın %30’u ile Dönemsonu sınavının %70’i alınarak toplanmakta ve sınıfın genel ortalamasına göre harf notu verilmektedir.

Ders Adı Ders Kodu Zorunlu/Seçmeli Teori + Uygulama AKTS
Sosyal Politika 1 ÇEK201U III.YARIYIL 0+0 4.0
Sosyal Politika 1 Ders Çalışma Ortamları
deneme sinavi Arasınav Soruları için TIKLAYINIZ.
Final Soruları için TIKLAYINIZ.
ders notu DERS NOTLARI
ders kitabi DERS KİTAPLARI
video izle DERS VİDEOLARI

Ölçme ve Değerlendirme:

Değerlendirme Yöntemi ve Geçme Kriterleri
Sayısı Yüzde (%)
1.Ara Sınav 1 30
Dönem Sonu Sınavı 1 70
Toplam (%) 100

Sosyal Politika 1 Ders İçerikleri:

Haftalar Konular
1. hafta Dersin ve konularının öğrencilere tanıtılması. Dersin işleniş biçimi ile yürütümüne ilişkin açıklamaların yapılması. Öğrencilerin bu konularda yöneltebilecekleri sorularının yanıtlanması. Ders planı ile derste yararlanılabilecek kaynak listesinin öğrencilere dağıtılması.
2. hafta Konuya ilişkin terminolojik açıklamalar. Sosyal Politika’nın bir sosyal bilim dalı olarak tanımı. Sosyal Politika’nın tanımını oluşturan kavramların, günümüze dek süregelen dönem içindeki değişimi. Sosyal Politika bilim dalının akademik temelleri.
3. hafta Sosyal politikaların önemi. Sosyal politikaların finansmanı. Sosyal politikaların araçları. Sosyal politikalarda ulusal kimlik ve evrensellik
4. hafta Sosyal Politika ile bu bilim dalının yakın çevresindeki başka sosyal bilim dalları arasındaki yakınlık ve farklılıklar.
5. hafta Sosyal politikaların Dünya’daki tarihsel gelişimi. Sanayi Devrimi’nden önceki dönemlerde bu bilim dalının ve konularının sorgulanması. Sanayi Devrimi’nin teknik ve toplumsal koşulları. Dersin 3. son saatinde 1.Quiz uygulamas
6. hafta Sanayi Devrimi’nin yaşanıldığı dönemde geçerli olan ekonomi felsefesi ile kurulu hukuk düzeninin sorgulanması. Sanayi Devrimini yaşayan ülkelerde Sosyal Politika bilim dalının doğup gelişmesi. Sosyal politikalarda güncel yaklaşımlar, yeni yapılanmalar
7. hafta Sosyal politikaların Türkiye’de ki tarihsel gelişimi. Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemlerinin karşılaştırılarak irdelenmesi. Sosyal politikaların, Türkiye ve Sanayi Devrimi’ni yaşayan ülkelerdeki gelişimleri arasındaki benzerlikler ve farklılıkların sorgulanarak tartışılması.
8. hafta Sosyal politikaların Türkiye’de ki tarihsel gelişimi. Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemlerinin karşılaştırılarak irdelenmesi. Sosyal politikaların, Türkiye ve Sanayi Devrimi’ni yaşayan ülkelerdeki gelişimleri arasındaki benzerlikler ve farklılıkların sorgulanarak tartışılması.
9. hafta Sosyal politikaların uluslararası dayanakları Uluslararası sosyal politikaların gelişimi ve bu politikaların temelinde bulunan nedenler. Uluslararası sosyal politikaların kurumsal yapısı. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kurulması ve gelişmesi
10. hafta Uluslararası Çalışma Örgütü’ün yapısı, yönetimi, yasama ve denetleme yetkisi. yaptırım gücü. Örgüt’ün günümüzde uluslararası politikalar içindeki yeri ve işlevi
11. hafta Türkiye ile Uluslararası Çalışma Örgütü arasındaki ilişkiler
12. hafta Birleşmiş Milletler’in sosyal politikaları. Birleşmiş Milletler’in sosyal politikalara yön ve biçim kazandıran ilkeleri ve normları. Dersin son saatinde 2.Quiz uygulaması.
13. hafta Avrupa Birliği’nin sosyal politikaları. Avrupa Konseyi’nin sosyal politikalara yön ve biçim kazandıran ilkeleri ve normları
14. hafta Sosyal Politika alanında, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği tarafından benimsenen ilkelerin ve kabul edilen normların Türkiye’de izlenilen sosyal politikalar üzerindeki etkileri
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!