MEB 4 Gün Okul 3 Gün Tatil Yapacak mı?

MEB 4 Gün Okul 3 Gün Tatil sistemini mercek altına aldığını ve detaylı bir şekilde incelediğini belirtti. Seçime sayılı günler kala tüm bakanlıklarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nda da bir çok çalışma gerçekleştiriliyor. Daha önce eğitim sisteminin değiştirilerek Kuantum Düşünme sistemi uygulanacağını açıklayan MEB, son olarak öğrencilerin daha kısa süre okula gideceği ve daha fazla tatil yapacağı modeli incelemeye aldığını belirtti.

4 Gün Okul 3 Gün Tatil Modeli

Son zamanlarda bir çok ülke haftalık çalışma süresini düşürmeye 4 gün çalışma 3 gün tatil modelinin yaygınlaşmaya başladığı görüldü. Bu eğitim alanında da uygulamaya başlanmış olup eğitim sisteminde çok farklı konumda olan Finlandiya öncü olarak 4 gün okul 3 gün tatil modelini uygulamaya koyuyor.

Finlandiya’daki eğitim sistemi, öğrencilere günlük maksimum dört saat ders verilmesiyle sınırlı. Buna karşın Türkiye’de ders saatlerinin on bir saate kadar uzayabildiği görülüyor. Finlandiya, haftada 4 gün eğitim 3 gün tatil içeren yeni eğitim modeline geçiş yapmayı düşünürken, MEB’in de bu sistemi mercek altına aldığı iddia ediliyor.

4 Gün Okul 3 Gün Tatil Modeli
4 Gün Okul 3 Gün Tatil Modeli

Türkiye, Finlandiya Modelini İzliyor

Söylentilere göre, Finlandiya’da uygulanacak yeni eğitim modeli başarılı olursa, Türkiye de bu modeli benimseyecek. Bu durum, eğitim sisteminde önemli bir dönüşümün başlangıcı olabilir. MEB’in Finlandiya’nın deneyimlerinden faydalanarak, Türkiye’de de öğrencilerin eğitim süreçlerini daha verimli hale getirmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Finlandiya’nın dört gün okul üç gün tatil modelini uygulamaya koymaya hazırlandığı bu dönemde, Türkiye’nin de yakından takip ettiği iddia edilmekte. Eğer bu model başarılı olursa, Türkiye de eğitim sistemine bu yeni yaklaşımı entegre etmeyi düşünülüyor.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!