KPSS A Grubu Nedir, Kimler Katılır?

KPSS A grubu kariyer kadrosu olarak bilinir. KPSS devlet bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu bir sınavdır. KPSS sınavı başarılı bir şekilde geçildiği zaman mülakata girilmektedir. KPSS mülakatını da başarıyla tamamlayan kişiler görevlerine başlayabilir.

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A grubu bölümleri daha çok kariyer planlaması yapacak olan kişilerin girdiği bir gruptur. Yani kaymakam adaylığı, uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi yüksek bölümlerden mezun olan kişilerin yanında çalışmak isteyenler KPSS A grubu üzerinden sınava girip belirli başarı oranına sahip olmalıdır. Bu kariyer kadroları arasında yer almak isteyen kişiler ilk olarak yüksek KPSS puanına sahip olmalıdır. Her bölüme göre ayrı bir KPSS vardır. Kişiler girmek istedikleri bölüme göre hazırlanmalıdır. KPSS yüksek bir başarıyla geçildiği zaman alacak olan kurumlar kendisi mülakat ve sınav açar. Bu sınavlar yazılı ve sözlü olabilir. KPSS’de başarı oranı yüksek olan kişiler bu adımlara girmelidir. Bununla birlikte kurumlar tarafından kişilere yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınav da başarılı bir şekilde geçildikten sonra asıl unvan ataması yapılmaktadır.

KPSS A grubu üzerinden sınava girecek olan kişiler KPSS genel kültür ve KPSS genel yetenek sınavlarına girmelidir. Çünkü KPSS A grubu için atanacak olan kişiler kurumların düzenleyeceği sınavlar için bu iki test ile ölçülmesi gerekir.

KPSS A Grubuna Kimler Katılabilir?

KPSS A grubu soruları daha çok İİBF (iktisat, ÇEKO, kamu yönetimi, işletme), mühendislik, hukuk SBF vb. fakültelere yönelik olarak hazırlanmaktadır. Fakat son zamanlarda neredeyse her bölümden mezun olan kişiler KPSS A grubu üzerinden sınava girerek devletin kariyer kadrosuna atanabilir. Yani tüm bölüm mezunlarından memur alımı yapılır. Mühendislik bölümünden mezun olan kişiler teknik konulara daha çok hakim olduğu için fizik, matematik gibi bölümlere yönelik olarak uzman yardımcılığı, müfettişlik gibi kadrolara alınmaktadır. Bu alımlar oldukça sınırlı olduğu için kişilerin hem KPSS puanı oldukça yüksek olmalıdır hem de kurumun yapacağı sınavlardan en iyi başarıyla geçilmelidir. KPSS’de genel yetenek ya da genel kültür testlerinden herhangi birini çözmeyen kişiler bariyer kadrosuna başvuru hakkı kazanamaz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!