EKPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

EKPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu sınava katılım gösteren adaylar tarafından merak ediliyor. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı için 14 Ocak tarihine kadar alınan başvurular sonrasında tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı bekleniyor.

EKPSS Tercih Sonuçları

EKPSS kapsamında başvuruları alınan adaylar 5 Ocak’tan 14 Ocak 2022 tarihine kadar başvurularını internet ortamından yapmıştı. Sonuçların ise 2 hafta içerisinde belli olması tahmin ediliyor. Adaylar sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM sonuç sayfası üzerinden sonuçları öğrenebilecek.

EKPSS Nedir?

EKPSS olarak gerçekleştiren sınav Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak biliniyor. Engeli bulunan bireyler kamu kurumlarında memur olarak görev almak için EKPSS’ye girmek durumunda. Beden ve zihin olarak iki kısımdan bir tanesinde engeli olan bireyler için bu sayede uygun koşullarda iş olanağı sağlanmaktadır. Yönetmeliğe uygun şekilde gerekli şartların oluşması durumunda ve yaş durumunun uygunluğu ile sınava hak tanınmaktadır.

EKPSS’ye girecek olanlar belirli şartlara tabiidir. Ortaokul, lise, lisans ve yüksek lisans eğitimine sahip olan bireylerden en az yüzde 40 oranında engele sahip olanlar sınava katılabilir. Giriş aşamasında engeli olan bireylerin engel durumlarının da sağlık kurumları tarafından belirtilmesi gerekmektedir. Sınava giren adaylar kendileri için özel oluşturulan kadrolara puanlarının yetmesi halinde başvuru yapabilmektedir.

EKPSS başvurusu belirtilen dönemler içinde ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. başvuru sırasında talep edilen belgeler de açıklanmaktadır. Yüzde 40 ve üzeri engeli olanlar için başvuru sırasında sağlık raporlarını da ibraz etmeleri gerekir. Özel sektörde veya çeşitli sağlık kuruluşları tarafından çalışamaz raporu verilmiş kişiler de EKPSS’ye başvuru yapabilmektedir.

EKPSS içerik olarak KPSS’ye göre daha hafif geçen bir sınavdır. Sınav kapsamında adaylara KPSS’den farklı olarak 60 soru sorulmakta ve yanıtlamaları için de 60 dakika süre tanınmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bunun yanında soru dağılımları da şu şekildedir;

  • Genel Yetenek Testi Soru Sayısı
  • 1) Türkçe 15
  • 2) Matematik 15
  • Genel Kültür Testi Soru Sayısı
  • 1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10
  • 2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6
  • 3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3
  • 4) Türkiye Coğrafyası 5
  • 5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!