EKPSS Nedir, EKPSS Soru Çeşitleri Neler?

EKPSS, engelli olan kişilerin girdiği bir sınavdır. EKPSS’nin açılımı Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı’dır. İsminden de belli olacağı gibi engelli kişilerin devlet bünyesinde çalışabilmesi için girdikleri bir sınavdır. Bu sınav 2 senede 1 gerçekleşir. 2022 senesinde de gerçekleşecek olan bir sınavdır. Konu başlıkları ve soru dağılımları ise normal KPSS sınavına göre biraz değişiklik gösterebilir.

EKPSS Hazırlık

EKPSS’ye ortaokul öğretimi, yüksek okul öğretimi, lisans ya da ön lisans öğretiminden mezun olan kişiler girebilir. EKPSS’ye bu eğitim durumlarından mezun olan kişilerin girebilmesi için engelli raporlarının olması gerekir. Engelli raporu olan kişiler bu sınava başvuru yapabilir.  EKPSS hazırlık için adaylar ilk olarak konu başlıklarına bakmalıdır. Daha sonra bu konu başlıklarına göre kendi seviyelerini belirlemelidir ve hangi konularda eksikleri varsa, o konulara ağırlık vermelidir. Adayların seviyelerine göre konu anlatımlı ve soru bankası kitapları almaları önerilir. Soruları çözdükçe seviyesi daha yüksek ve zor soru bankalarına geçiş yapılmalıdır. Sınava girmeden önce EKPSS için daha önceden çıkan deneme sorularına da bakmak gerekir. Eski çıkan sorulara benzer olan sorular da sorulduğu için yanlış yapılan ya da anlaşılmayan soruların çözümleri araştırılmalıdır. EKPSS için hazırlanırken aynı zamanda süre kontrolüne de dikkat etmek gerekir. Sınavın zorluğuna göre yetiştirememe durumları da gözlemlenebilir.

EKPSS Soru Çeşitleri

EKPSS soru çeşitleri çok farklı olmasa da soru sayısı daha azdır. EKPSS’de toplamda 60 soru bulunur. Normal KPSS’de soru sayısı daha fazladır. EKPSS’de Türkçe, matematik, tarih, coğrafya ve vatandaşlık testleri bulunmaktadır. Matematik ve Türkçe testlerinde ayrı ayrı 15 soru bulunur. Inkılap tarihinden toplam 10 soru sorulur. Temel yurttaşlık bilgisi testinde 6 soru bulunur. Türk kültür ve medeniyetleri testinden 3 soru, Türkiye coğrafyası testinden toplam 5 soru, dünya ve Türkiye ile ilgili olan kültürel, ekonomik gibi genel kültür konularında ise toplamda 6 soru yöneltilmektedir. Soruların az olmasından kaynaklı konular da kısıtlıdır. KPSS sınavına göre daha az konu başlığı içerir. Sınava girecek adayların bu konu başlıklarına göre çalışması gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!