Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

MEB Bursluluk sınavı sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Eylül tarihinde gerçekleştirilmiş olan İOKBS sonuçlarına öğrenciler MEB üzerinden erişim sağlayabilecek. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik düzenlenen sınavda başarılı sayılan öğrenciler burs alacak.

Bursluluk Sınavı Sonuç Sorgulama

MEB tarafından düzenlenen bursluluk sınavı sonuçları açıklandı. İOKBS sonuçları ile öğrencilerin heyecanlı bekleyişi de sona erdi. Binlerce öğrencinin katıldığı sınavın sonucu sorgulamak için MEB resmi sitesinden üzerinden T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılıyor. İnternet ortamından sorgulama yapamayan ise okul müdürlüklerine başvuru yaparak belgeyi temin edebilir. Okul müdürlüğünden sonuç belgesinin talep edilmesi halinde mühür ve imza onayı ile teslim sağlanacak.

İOKBS Bursu Nedir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olarak açılıma sahip olan İOKBS 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara burs alma olanağı sunuyor. Maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim yılları kapsamında devletten aldıkları burs öğrenim giderlerinin karşılanması adına ailelere destek sunuyor. Bursa katılım için de maddi durumun yetersiz olduğuna dair öğrencinin ailesinde kişi başına düşen yıllık gelir hesaplanıyor.

Bunun yanında sınava katılmak için şu şartların da sağlanması gerekiyor;

  • C veya KKTC vatandaşı olmak,
  • Sınavın gerçekleştirileceği yıl içinde okul değiştirmeye dönük olarak ceza alınmaması,
  • Öğrencinin eğitim gördüğü sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olması,
  • Öğrencinin ailesine yıllık olarak kişi başına düşen miktarın belirlenmiş olan tutardan az olması halinde başvuru yapılabiliyor.

Başvurular MEB tarafından ilan edilen tarihlerde MEB veya E-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Başvuru sonrasında gerekli maddi durumun gösterilmesi için ise okul müdürlüğüne maddi durumu gösteren belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Öğrencinin ailesinin maddi durumunu gösterecek olan belgenin vergi dairesinden alınması mümkündür.

Sınavda öğrencilerin sorumlu oldukları sınıf derslerinden soru çıkmaktadır. Sınavda belirlenmiş olan asgari puanın üzerine çıkmayı başaran öğrencilere ise burs bağlanmaktadır. Burs sadece eğitim yılı içerisinde geçerli olup ara veya yaz tatili gibi dönemlerde burs ödemesi yapılmamaktadır. Burs doğrudan öğrencinin anne veya babasının hesabına yatırılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!