AÖF Mezunu KPSS’ye Giriş Yapabilir mi?

KPSS açıköğretim üzerinden mezun olan kişileri sınava alıp almaması konusunda adayların kafasında bir hayli karışıklık oluşmuştur. Kişiler okullarından mezun olduktan sonra devlet bünyesinde sözleşmeli ya da memur olarak çalışabilmesi için KPSS sınavına girmelidir. KPSS’den yeterli notu aldıktan sonra tercih işlemleri başlatılacaktır. Tercihler yapıldıktan sonra kişiler istedikleri kuruma ya da kuruluşlara atandıktan sonra çalışmaya başlaya bilir.

KPSS’de Mezuniyet Derecesi

KPSS mezunu AÖF olan kişiler için de atama yapabilmektedir. Yani AÖF’den mezun olan kişiler de KPSS’ye girerek devlet memuru olabilirler. KPSS sadece alan için girilen sınavlar değildir. Bir alandan mezun olarak yine devlet bünyesinde çalışmak isteyen kişiler kendi alanlarına özgü olan KPSS’ye girer. Fakat memurluk için illaki 4 sene örgün eğitim görüp KPSS’ye girmeye gerek yoktur.

KPSS sınavına ortaöğretim ve ön lisans programlarından mezun olan ya da bunlara denk olan açık öğretim gören kişiler girebilir. 2 yıllık meslek lisesi, 4 yıllık meslek lisesi ve liseden mezun olan kişiler de KPSS’ye girerek devlet bünyesinde memur olarak çalışabilir. Lise ve üniversiteyi de açık öğretim üzerinden tamamlayan kişiler de aynı şekilde KPSS’YE girebilir. KPSS’ye girebilmek için en az 2 senelik bir diploma gerekir. Bu diplomanın nerden verildiği önemli değildir.

KPSS’de Mülakat

KPSS üzerinden memur olabilmek için yüksek diplomalara gerek yoktur. Fakat KPSS sonucunda kişiler belli kurum ya da kuruluşlara atanır. Bu kuruluşlarda ise genelde mülakat yapılmaktadır. Mülakat ile kuruluşa memur alımı yapılır. Kişiler eğer mülakatı geçemezse bu kurumlarda çalışamayacaktır.

KPSS açıköğretim ile sınavı geçmiş ve kurumun sınavına, mülakatına katılmış olan binlerce kişi vardır. KPSS’den ne kadar yüksek not alınırsa alınsın ilk olarak kişilerin geçmişlerine ve mülakattaki sorulara cevap vermesine bakılır. Bu nedenle 4 senelik örgün eğitimi tamamlamış kişiler, açık öğretimden mezun olan kişilere göre mülakat sırasında daha avantajlı olabilir. Fakat mülakatta sadece diplomaya bakılmaz. Diploma sırasında da çok fazla etkenler bulunur. Mülakatta rakipleri elemek için sorulan soruların nasıl olduğu araştırılmalı ve buna yönelik olarak mülakat hazırlığı yapılmalıdır.

3
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
10
sinirli
Sinirli
4
_a_rm_
Şaşırmış
4
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!