2021 YKS Sonuçları Açıklandı

2021 YKS Sonuçları uzun bir bekleyişin ardından açıklandı. 2021 YKS Sonuçları ile öğrenciler puanlarını öğrendi ve tercih yapacakları 5-13 Ağustos tarihlerini beklemeye başladı.

2021 YKS Sonuçlarını öğrenen tüm öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. 5-13 Ağustosta başlayacak tercih döneminde açıköğretim bölümlerini yazmak isteyen tüm öğrencilere destek olacağız. 2021 yılı açıköğretim taban puanları ve kontenjanları için TIKLAYINIZ.

2021 YKS Sonuçları

26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr sayfasında açıklandı. Sonuçlarınızı öğrendikten sonra açıköğretim bölümleri için taban puanları, kontenjanları inceleyebilir ve tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

2021 YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır.

Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir. Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını, 2020-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koyması gerekir.

Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecektir. 2020-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır.

2021 YKS Sonuçları Açıklandı
2021 YKS Sonuçları Açıklandı
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!