2019 Açıköğretim 3 Ders Sınav Tarihi Değişti

18.04.2019
411
A+
A-

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2018-2019 Öğretim Yılı Akademik Takviminde yer alan ve 20 Temmuz 2019 tarihinde yapılması planlanan Üç Ders Sınav tarihi 27 Temmuz 2019 olarak değiştirilmiştir.

Açıköğretim‘de bütünleme sınavı yerine 3 ( üç ) ders sınavı getirilmişti. Yani en fazla 3 dersi kalan ve bu 3 dersten geçtiğinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler otomatik olarak üç ders sınavına katılabilir. Bunun dışındaki öğrenciler malesef katılamıyor. Üç ders sınavı ile ilgili merak edilen soruları aşağıdaki şekilde cevaplamış olalım.

Farklı sorularınızı konu altına yorum olarak bırakırsanız cevaplayabiliriz.

Üç ders sınavı 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yapılacak.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı, en fazla üç dersten başarısız olup bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere bahar dönemi dönem sonu sınavlarından sonra tanınan üç ders sınav hakkı, aşağıda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yürütülür.

 1. Kayıtlı oldukları bölümlerde/programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler “Üç Ders Sınavı“na girebilir .
 2. Öğrencinin, güz ve bahar dönemlerinde toplamda en fazla üç başarısız dersi varsa ve bu derslere ilgili öğretim yılı dönemlerinde kayıt yaptırmışsa “Üç Ders Sınavı”na girebilir.
 3. Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
 4. (DZ) ve/veya  (YZ) harf  notu alan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez.
 5. Staj uygulamasına tabi olan öğrenci, yukarıda belirtilen koşulları sağlaması durumunda “Üç Ders Sınavı”na girebilir.
 6. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için “Üç Ders Sınavı” hakkı tanınmaz.
 7. “Üç Ders Sınavı” notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile “Üç Ders Sınavı” notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir .
 8. Öğrencinin başarı notları; “Üç Ders Sınav” sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları; “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları”na göre, ilgili dönemin dönem sonu sınavı harf notu aralıkları kullanılarak belirlenir.
 9. Her ne sebeple olursa olsun “Üç Ders Sınavı”na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 10. Türkiye Programları ve Yurt Dışı Programları için “Üç Ders Sınavı”; Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen tarihte ve sınav  merkezlerinde gerçekleştirilir .
 11. Türkiye Programlarına kayıtlı bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup “Üç Ders Sınavı”na girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır.
 12. Üç ders sınavı, 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü , Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa’da gerçekleştirilecektir.
 13. Türkiye’de üç ders sınavının yapılacağı Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa büroları 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü 10.00 – 15.00 saatleri arasında açık olacaktır.
 14. Üç ders sınavına girecek öğrencilerin sistemimizde kayıtlı olan sınav merkezlerine göre sınav yapılacak illere atamaları aşağıda yer alan tablo kullanılarak Fakülte tarafından yapılacaktır. Öğrencilerimiz üç ders sınavına gireceği sınav ilini, 22-23 Haziran 2019 tarihlerinde TC kimlik/öğrenci numaraları ve şifreleri ile http://aof.anadolu.edu.tr adresi “Öğrenci Otomasyonu” bağlantısından sayfalarına giriş yaparak, AÖF bürolarına bizzat giderek veya 0850 200 46 10-19 (10 Hat) nolu Açıköğretim Etkileşim Merkezini arayarak değiştirebilirler. Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav ilinde sınava girmek zorundadırlar.
 15. Büro otomasyonunda ve öğrenci sayfasında üç ders sınavı ile ilgili “Üç Ders Sınavı” arayüzü 22-23 Haziran 2019 tarihlerinde açılacaktır. Öğrencilerin sınava girecekleri sınav merkezleri görülmekte olup sınav merkezi değişikliği isteyen öğrencilerin değişiklikleri bu sayfadan yapılabilecektir. Bu linke sadece en fazla üç dersten sınav hakkı olan öğrenciler yüklenmiştir. Sınav hakkı olmayan öğrenciler için bu link, uyarı vermektedir. Bu linkten yapılacak sınav merkezi değişiklikleri sadece üç ders sınavı için geçerli olacaktır. Ayrıca, büro otomasyonu “Bilgi Değişikliği” linkinden yapılan sınav merkezi değişiklikleri, üç ders sınavı sınav merkezini etkilemeyecektir.
 16. Üç ders sınavı için sınava giriş belgeleri http://aof.anadolu.edu.tr adresi “Öğrenci Otomasyonu” bağlantısından ve AÖF bürolarından verilecektir.
ADANAANKARAANTALYABURSADİYARBAKIRERZURUMESKİŞEHİRGAZİANTEP
ADANA/
KOZAN
BARTINANTALYA/
ALANYA
BURSA/
İNEGÖL
BATMANAĞRIAFYONKARAHİSARADIYAMAN
HATAYBOLUBURDURBURSA/
GEMLİK
BİNGÖLARDAHANBİLECİKKAHRAMANMARAŞ
HATAY/
İSKENDERUN
ÇANKIRIDENİZLİBALIKESİRELAZIĞERZİNCANKÜTAHYAKAHRAMANMARAŞ/
ELBİSTAN
KAYSERİKARABÜKISPARTABALIKESİR/
BANDIRMA
MALATYAKARSKİLİS
MERSİNKASTAMONUMUĞLA/
FETHİYE
BALIKESİR/
EDREMİT
MARDİNMUŞ
NİĞDEKIRIKALEÇANAKKALESİİRTTUNCELİ
OSMANİYEKIRŞEHİRÇANAKKALE/
BİGA
ŞANLIURFA
YOZGATYALOVAŞANLIURFA/
SİVEREK
ZONGULDAKŞIRNAK
İSTANBUL
ANADOLU
İSTANBUL
AVRUPA
İZMİRKONYASAMSUNTRABZONVANK.K.T.C.
DÜZCEEDİRNEİZMİR/
ÖDEMİŞ
KONYA/
BEYŞEHİR
AMASYAARTVİNVAN/
ERCİŞ
LEFKOŞA
KOCAELİEDİRNE/
KEŞAN
AYDINKONYA/
EREĞLİ
ÇORUMBAYBURTBİTLİS
KOCAELİ/
GEBZE
KIRKLARELİMANİSAKONYA/
SEYDİŞEHİR
ORDUGİRESUNHAKKARİ
SAKARYATEKİRDAĞMANİSA/
AKHİSAR
AKSARAYSİNOPGÜMÜŞHANEIĞDIR
TEKİRDAĞ/
ÇORLU
MANİSA/
SALİHLİ
KARAMANSİVASRİZE
MUĞLANEVŞEHİRTOKAT
MUĞLA/MİLAS
UŞAK

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.