YKS Sınavı ve Açıköğretim Tercihleri

Bir üniversiteye yerleşmek isteyen her öğrencinin gireceği YKS ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) 30 haziran Cumartesi ve 1 temmuz pazar günü yapılacak. Açıköğretime yerleşmek isteyen öğrencilerinde bu sınava girmesi gerekiyor. (Sınavsız 2. üniversite için YKS gerekmiyor. Herhangi bir üniversiteyi kazanmadıysanız, öğrenci veya mezun değilseniz 2. üniversiteden faydalanamıyorsunuz.)

YKS sabah oturumları 10.15’te başlayacak. 1 Temmuz’da yapılacak olan YDT ise 15.45’te başlayacak. YKS’nin birinci oturumu TYT ve ikinci oturumu AYT adayları saat  10.00’dan sonra, YDT adayları saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

TYT’de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel  Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru  yöneltilecek. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal  Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru,  YDT’de ise 80 soru sorulacak.

Sınavda Yanınızda Bulunması Gerekenler

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

1) İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB)
2) Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport

YKS sınavı iki oturumda yapılacak. 1. oturum 30 Haziran Cumartesi günü saat 10:15’te, ikinci oturum ise 1 Temmuz pazar günü 10:15’te yapılacak.

Açıköğretim Tercih Barajı

Tercihler için 150 ve 180 puan barajı tekrar geçerli olacak. TYT puanı 150’yi geçenler 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebilecek. SAY, SÖZ, EA puan türlerinin bir tanesinden 180 puanı geçenler 4 yıllık lisans ve 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebilecek.

Sınav sonuçları açıklandığında tercih süreci başlayacak. Açıköğretim bölümleri için tercih kodları, taban puanları, kontenjanları için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

2018 – 2019 Açıköğretim Tercihleri,Taban Puanları ve Kontenjanlar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!