YKS Başvuruları Bugün Sona Eriyor

YKS başvuruları bugün itibariyle sona eriyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı için geri sayım sürüyorken YKS için zamanında başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru imkânı sağlanmıştı. YKS geç başvuru tarihlerinde adaylar gecikme bedelini yatırarak sınava kayıt olabiliyor.

YKS Geç Başvurular Bugün Sona Eriyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS için geri sayım devam ediyor. TYT, AYT ve YDT olacak şekilde üç değişik oturumdan oluşmakta olan YKS bu yıl 18 ve 19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Sınava başvuruların alınması ile birlikte adaylar tamamen sınava yönelik çalışmalarına da hız kazandırmış durumda. 11 Şubat ve 7 Mart tarihleri arasında başvurular alınmasına rağmen farklı sebeplerden ötürü başvuru yapamayan adaylar için ise ÖSYM tarafından 16 ve 17 Mart tarihlerinde geç başvuru hakkı tanındı.

Bu kapsamda adaylar 16 – 17 Mart 2022 tarihleri arasında saat 23.59’a kadar başvurularını yapabilecek. Başvuru yaparken ise özellikle gecikme bedelinin ödenmesine dikkat etmek gerekiyor. YKS’ye başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle YKS başvuru kılavuzu ile birlikte ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden kayıt yaptırabiliyor.

YKS geç başvuru ücreti ise yine belirtilen tarih aralığında yatırılması gerekiyor. 172,50 TL olarak belirlenen geç yatırma ücretini her oturum için yatırmak gerekiyor. Örneğin iki oturuma katılacak adaylar 172,50 x 2 şeklinde ödeme yapmalıdır. Ödemeler ise ATM veya çeşitli bankacılık kanalları üzerinden değil, ÖSYM’nin ödeme sayfasından kredi veya banka kartı ile yatırılıyor. Geç başvurularda banka kanallarından ödeme alınmadığı için başvuru yapacakların bu noktaya da dikkat etmesi gerekiyor.

Barajsız Sınav Uygulanacak

Bu yıl ilk kez üniversite sınavında baraj uygulanmayacak ve bu yüzden adaylar da alacakları puanı merak ediyor. YÖK puan barajı uygulamasını kaldırdığı için TYT’de yarım net yapan adaylar için bile TYT puan hesaplaması yapılacak. AYT’ye girecek adaylar için ise puanlar hesaplanacak ancak bu oturuma katılmak için gerekli olan 180 puan barajı kaldırıldı. Bu kapsamda AYT’ye girmek isteyen tüm adaylar katılım sağlayabilecek. AYT’de ise yine ilgili alanlarda en az yarım net çıkaran adayların puanları hesaplanacak. Sonrasında ise kontenjanlara göre üniversite bölümü tercih edilebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!