Yaz Okulu Sınavına Nasıl Çalışılır, Ders Çalışma Taktikleri

Anadolu Üniversitesi açıköğretim sisteminde bu yıl ilk defa yaz okulu uygulaması yapıldı. Temmuz ayında yapılan kayıtlar sonrasında 5-9 Eylül 2020 tarihlerinde Açıköğretim Yaz Okulu Sınavları yapılacak. Yaz okulu sınavına girebilmek için haziran ayında kayıt yaptırmış ve harç yatırmış olma şartı bulunuyor. ( Yaz Okulu Harç Ücretleri İçin Tıklayınız. ) Kayıt yaptıran öğrenciler için sınava 1 hafta kala sınav giriş belgesi oluşturulacak ve öğrenci sayfanızdan indirebileceksiniz.

Yaz Okulu Sınavı Ne zaman, Kimler Girebilir? gibi detaylara buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Yaz Okulu sınavları ara ve final sınavlarından farklı bir konumda bulunuyor. Normalde arasınavın %30’u ile Final sınavının %70’i alınırken Yaz okulunun %100’ü alınacak. Yani yaz okulunda aldığınız ders için arasınavda ve dönem sonu sınavında aldığınız notların önemi olmayacak. Sadece yaz okulunda aldığınız not geçme notunuz olacak. Ders Geçme not barajı 30 olduğu için 30 aldığınızda dersi geçmiş olacaksınız.

Gelelim Yaz Okulu sınavına nasıl çalışmalıyım sorusuna.

Açıköğretim Yaz Okulu sınavına nasıl çalışılır?

 • Yaz Okulu sınavı 5-9 Eylül tarihinde yapılacak. Şu an itibariyle 15 gününüz var. Şimdiye kadar çalışmamış olsanız bile 15 günlük süre çalışmanız için yeterlidir. Unutmayın bu sınav ile dersi geçebilirsiniz ve yüksek bir harç ödediniz.
 • Arasınav ve final sınavına girdiyseniz sorulara aşina olmuşsunuzdur. Yaz okulu sınavında final sınavı ayarında sorular gelecektir. Final sınavındaki tüm ünitelerden sorumlu olduğunuz için çalışmalarınızı bu yönde yapmalısınız.
 • Ders çalışırken ek kaynakları ihmal etmeyin. aof.com.tr sitemiz ve ekampüs ders çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır. Özellikle açıköğretim ders notlarına çalışın.
 • Çok çalışmak yerine planlı çalışmak her zaman daha faydalıdır. Sürekli ders çalışıp dersten bıkmak yerine her ünite sonunda 20 adet ünite ile ilgili soru çözüp mola verin.
 • Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptan yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
 • Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
 • Bu 15 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 2-3 soru gelmektedir. Buda 10-15 puan ediyor. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
 • Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruları online deneme sınavı olarak ekliyoruz. Şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Açıköğretim Yaz Okulu sınavında ne yapmalıyım?

 • Şimdiye kadar bir çok sınava girdiğiniz için yaz okulu sınavına daha rahat gireceğinizi düşünüyoruz. Mümkün olduğunca sınav stresine girmemeye çalışın.
 • Sınavda her şıktan eşit sayıda bulunuyor tezi artık geçerli değil. Önceki yıllarda sallama tekniği olarak bunu öneriyorduk fakat artık 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için sallamanızı önermiyoruz. Anca 2 şık arasında kalırsanız sallamalısınız.
 • Açıköğretim sınavlarında her ders için 30 dakika süre veriliyor ve her dersten 20 adet soru soruluyor. Yaz okuluna 3 dersten gidiyorsanız 90 dakikalık bir sınav sizi bekliyor. 20 adet soru için 30 dakika verilmesi zaman konusunda sizi rahatlatan etmendir.
 • Sınavda hafıza özelliği olmayan hesap makinesi kullanabilirsiniz. ( Sınavda kullanılabilecek hesap makineleri için tıklayınız. )
 • Yaz Okulu sınavında rahat olmalı ve kendinden emin olmalısınız.

Yaz Okulu sınavında başarılar dileriz.

Aof.com.tr

5
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!