Psikolojiye Giriş Final Sınav Soruları

Psikolojiye Giriş
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınav Soruları
1.
İnsanların davranışlarını ve tutumlarını iş ortamında inceleyen psikoloji alt dalı aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "E" Örgüt psikolojisi
Soru Açıklaması
2.
Neden sonuç ilişkisi gösterebilen bilimsel yöntem aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Deney
Soru Açıklaması
3.
Omurilik ile bağlantılı çevresel sinirlere ne ad verilir?
Doğru Cevap: "B" Spinal sinir
Soru Açıklaması
4.
İşitmeden sorumlu alıcılar nerede bulunmaktadır?
Doğru Cevap: "D" Koklea
Soru Açıklaması
5.
Aşağıdakilerden hangisi Psikoseksüel Gelişim Kuramına göre çocukların geçtiği gelişimsel dönemlerden biri değildir?
Doğru Cevap: "A" Eros
Soru Açıklaması
6.
Yüksek düzeyde korku gösteren bir çocuğun olumsuz anne-baba davranışlarından diğer çocuklara oranla daha fazla olumsuz şekilde etkilenmesi, fakat olumlu anne-baba davranışlarından ise diğer çocuklara oranla daha olumlu şekilde etkilenmesi aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?
Doğru Cevap: "E" Ayırıcı yatkınlık
Soru Açıklaması
7.
Etolojik Kuram’a göre organizmaların yaşam evresinin belli bir kısmında çevresel unsurlara benzersiz şekilde açık ve duyarlı olduğu, bu önemli unsurlara maruz kalmazsa gelişiminin geri döndürülemez şekilde olumsuz etkilendiği dönem aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Kritik
Soru Açıklaması
8.
Aşağıdakilerden hangisi davranışların ve insan gelişiminin dışsal uyarıcılar ile gözlemlenebilen tepkiler arasındaki öğrenilmiş bağlantılar sonucu ortaya çıktığını savunur?
Doğru Cevap: "E" Davranışçılık Kuramı
Soru Açıklaması
9.
Eğitim ya da iş ortamlarında kendinden yüksek performans beklenenlerin başarılı, düşük performans beklenenlerin ise başarısız olmasını aşağıdakilerden hangisi en iyi açıklar?
Doğru Cevap: "C" Kendi kendini gerçekleştiren kehanet
Soru Açıklaması
10.
Kişi algısı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "A" Bir insana baktığımızda otomatik olarak gördüğümüz ilk üç şey o insanın cinsiyeti, kilosu ve ait olduğu sosyal sınıftır.
Soru Açıklaması
11.
Aşağıdakilerden hangisi “kitlelerin bilgeliği” kavramını ifade eder?
Doğru Cevap: "C" Grup üyeleri birbirlerinden bağımsız tahminde bulunduklarında ya da cevap verdiklerinde, ortaklaşa grup aklının bireysel akla üstün gelmesidir.
Soru Açıklaması
12.
Yardım davranışı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "B" Araştırmalara göre durumsal faktörler yardım davranışını etkilemez; kişilik yapısı yardım davranışının temel belirleyicisidir.
Soru Açıklaması
13.
Normal dışı davranışların ne olduğunu tanımlamak için bireyin davranışının toplumun genelinden ve kabul edilen yaygın normlardan ne kadar farklılaştığını inceleyen bir yaklaşımın en önemli kısıtlılığı aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Herkes tarafından kabul görmüş bir kesme puanı bulmanın çok zor olması
Soru Açıklaması
14.
Psikolojik bozuklukların tanı ve sınıflandırılmasında kullanılan Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı’nın (DSM-IV) Eksen II’sinde hangi bozukluklar yer almaktadır?
Doğru Cevap: "C" Kişilik Bozuklukları
Soru Açıklaması
15.
Ayça Hanım birden bire nefes almakta zorlandığı, sanki boğulacakmış gibi hissettiği, hızla kalp atışlarının arttığı ve ölmek üzere olduğunu düşündüğü kısa süreli dehşet anları yaşamaktadır. Bir kaç dakika içinde bütün bu şikâyetleri ortadan kalkan Ayça Hanım ansızın ortaya çıkan bu şikâyetlerinin nerede ve ne zaman ortaya çıkacağını bilmemekte ve her an tekrar yaşayabileceğine ilişkin yoğun kaygı yaşamaktadır. Bu nedenle kaçmanın zor olacağı alış veriş merkezleri, toplu taşım araçları, konserler gibi kamuya açık alanlara girmekten kaçınmakta, bu alanlara girdiğinde rahatsızlanarak hızla alanı terk etmektedir.


Yukarıdaki bilgilere göre yapılan tıbbi tetkiklerde rahatsızlıklarına ilişkin hiç bir fizyolojik neden bulunamayan Ayça Hanım’ın hangi rahatsızlığın belirtilerini yaşadığı söylenebilir?
Doğru Cevap: "C" Panik bozukluklu açık alan fobisi
Soru Açıklaması
16.
Aşağıdakilerin hangisinde klinik değerlendirme basamakları doğru sırada verilmiştir?
Doğru Cevap: "A" Yönlendirilme – Değerlendirme sürecini planlama – Gerekli bilgiyi toplama – Karara varma – Değerlendirme sonucunu ilgili yerlere iletme
Soru Açıklaması
17.
Aşağıdakilerden hangisi suçu açıklayan mikro düzey teoriler arasında yer almaktadır?
Doğru Cevap: "A" Nöropsikolojik yaklaşımlar
Soru Açıklaması
18.
Klasik Koşullanma Kuramı’na göre suç teşkil eden davranışların edinimi ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
Doğru Cevap: "E" Çocuklar çok küçük yaştan itibaren, ebeveynin uyarı ve cezalarıyla yasak olan/olmayan ayrımını öğrenirler. Yasak davranışa girişmekten çocuğu alıkoyacak rahatsızlık duygusu bu uyarı ve cezalar yoluyla edinilir.
Soru Açıklaması
19.
Lise birinci sınıftaki Ayşe her zaman kendi istediği olsun diye diretirdi. Ailesi veya arkadaşlarıyla çatışma yaşadığında ya sinir krizi geçirir, elindekileri sağa sola fırlatır, ya yalan söyler, ya da küçük oyunlar çevirirdi. Bu durumdan dolayı okuldaki rehber öğretmen Ayşe’ye ileride yasalarla başının derde girmemesi için isteklerine ne pahasına olursa olsun ulaşmak arzusundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyledi.


Yukarıdaki bilgilere göre rehber öğretmenin Ayşe ile ilgili tespiti aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Doğru Cevap: "B" Ayşe’nin ego gücü zayıf, dolayısıyla kurallara uymakta zorlanmaktadır. Yasalara uyması da aynı nedenle güç göründüğünden Ayşe suça sürüklenebilir.
Soru Açıklaması
20.
Aşağıdakilerden hangisi adli psikoloğun rollerinden biridir?
Doğru Cevap: "B" Mahkeme öncesinde ve süresince psikolojik ölçme değerlendirme yapmak
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!