KYK Yurtları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

KYK yurtları sonuçları açıklandığı için pek çok öğrenci yurtlarda yerini aldı. Özellikle ilk kez yurda yerleşenler ise KYK yurtlarının özellikleri ve genel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. KYK yurtlarında özellikle belirli noktaların uygulanması için belirli kavramların bilinmesi gerekiyor.

KYK Depozito Ücreti Ne Kadar?

KYK depozito ücreti her yıl değişmekle birlikte aynı zamanda tasnif edilen tip durumuna göre de değişiklik içermektedir. KYK yurtlarında kullanılan eşyaların zarar görmesi durumunda bu zararın karşılanması için depozito kullanılmaktadır. Eşyalara zarar verilmemesi halinde ise yurt çıkışında gerekli tespitler sağlanarak depozito ücreti iadesi yapılmaktadır. Depozito ücretleri 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

  • Tip KYK Yurtları 314 ₺
  • Tip KYK Yurtları 342 ₺
  • Tip KYK Yurtları 396 ₺
  • Tip KYK Yurtları 444 ₺
  • Tip KYK Yurtları 492 ₺
  • Tip KYK Yurtları 533 ₺
  • Kıbrıs KYK Yurtları 683 ₺

Yazın Yurtta Kalmak Mümkün mü?

KYK yazın yurtta kalmak konusunda öğrencilere kolaylık sunmaktadır. Öğrenciler yazın gerekli ücretleri ödeyerek yurtta kalmaya devam edebilir. Ancak bunun için kayıt süresinin ve öğrenciliğinin bitmemiş olması gerekmektedir. Başka bir ifade ile üniversiteden mezun olmuş olanlar ücret ödemek isteseler bile yurtlarda kalamaz. Bunun yanında ise tüm öğrenciler için geçerli olan önemli nokta yazın yurtta kalmak için gerekli olan durumun ibraz edilmesidir. Başka bir ifade ile keyfi gerekçeler ile yazın yurtta kalınmamaktadır. Yaz okulu gibi gerekçelerin olması gerekmektedir.

KYK Yurtlarında Odalarda Kaç Kişi Kalıyor?

KYK yurtlarında odalarda kalan sayısı yurt tipine göre değişmektedir. Aynı zamanda yurt kazanan öğrenciler için kaç kişilik odada kalacakları kendilerine göre belirlenmemekte ve tamamen yapılan kura kapsamında gerçekleşmektedir. Bu yüzden odada kalanların sayısı 2’den başlayarak 8’e kadar çıkmaktadır. Eğer odada bulunan kişi veya kişilerden rahatsız olunursa bu durumda da yurt müdürlüğüne dilekçe yazarak durumun detaylı olarak açıklanması halinde oda değişikliği yapılabilmektedir. Ancak bunun için başka odalarda boş yatak olması gerekmektedir. Başka odalarda boş yatak olmaması halinde yer değiştirme isteği bekletilecektir.

KYK
KYK
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!