Dört Dönem Kayıt Yenileme Yapmayanların Kayıtları Silinecek

Açıköğretim sistemi her dönem değişmekte ve yeni çıkan kanunlar, kurallar ile öğrencinin lehine ve aleyhine kararlar alınabilmektedir. Anadolu Üniversitesi önceki yıllarda aldığı bir karar ile kayıt yenileme yapılmasa dahi kayıt silinme durumunu kaldırmıştı. Yani bir kez kayıt olduktan sonra 10 yıl kayıt yenileme yapmasanız dahi 10 yıl sonra kaldığınız yerden devam etme hakkı verilmişti.

17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kayıt silinmemesi durumu kaldırıldı. Yeni kanun ile üst üste dört dönem kayıt yenileme yapmayan öğrencilerin ilgili programdaki kayıtları silinecek. Kayıt yenileme yapıldığında ise her hangi bir süre sınırlaması bulunmuyor. Anadolu Üniversitesi uygulamayı 2020 – 2021 güz dönemi itibariyle yürürlüğe koymuş bulunuyor.

İlgili kanun sadece Anadolu Üniversitesi ile sınırlı olmayıp Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesini de kapsıyor.

Dört Dönem Kayıt Yenileme Yapmayanlar İçin Açıklama:

Değerli Öğrencimiz,

17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun “Açık öğretim sisteminde üst üste dört dönem kayıt yenileme koşullarını yerine getirmeyen öğrencinin ilgili programdan ilişiği kesilir.” hükmünü içermektedir. Buna göre Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin ön lisans/lisans programlarında kayıtlı olup, 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren üst üste 4 dönem kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi yasal zorunluluk haline gelmiştir.

Bu durumda olup, öğrenimlerine devam etmek ve kayıt haklarını kaybetmek istemeyen öğrencilerimizin Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sayfasına giriş yaparak 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren kayıt yenileme işlemi yapmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sizi, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde aktif öğrencimiz olarak görmekten mutluluk duyar, sağlıklı günler dileriz.

Resmi Gazete (Aof Kayıt Silinme)
Resmi Gazete (Aof Kayıt Silinme)

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

Resmi Gazete: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200417.pdf

Dört Dönem Kayıt Yenileme Yapmayanların Kayıtları Silinecek
Dört Dönem Kayıt Yenileme Yapmayanların Kayıtları Silinecek
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!