Açıköğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü

Açıköğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Anadolu üniversitesinde bulunan ve 2 yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin tercih ederek yerleşebildiği bir önlisans bölümüdür. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü 2021 – 2022 eğitim döneminde açılmıştır.

Açıköğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölüm tanıtımına, derslere, ders notlarına ve çıkmış sınav sorularına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Programın Amaçları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programının amacı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programının amacı, havalimanlarında uçak, yük ve yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunun sağlanmasına yönelik faaliyet gösteren işletmelerde hem operasyonel hem de idari departmanlarda çalışacak ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmektir.

Açıköğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü derslerine ait çıkmış sorulara, ders notlarına, ders kitaplarına aşağıdaki ilgili yarıyılda bulunan dersin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıköğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Dersleri

1. Yarıyıl

DERS KODU DERS ADI AKTS
HİŞ301U HAVAALANI SİSTEMİ 6.0
HUK101U HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI 6.0
HİŞ305U HAVA TRAFİK KONTROL HİZMETLERİ 5.0
PZL301U HAVAYOLU PAZARLAMASI 5.0
İŞL105U İŞLETME İLKELERİ 5.0
YABANCI DİL I 3.0
*Yabancı Dil I Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.

2. Yarıyıl

DERS KODU DERS ADI AKTS
HİŞ302U HAVAYOLU YÖNETİMİ 5.0
SHU102U HAVACILIK TERMİNOLOJİSİ 6.0
SAĞ101U TEMEL İLKYARDIM BİLGİSİ 4.0
HİŞ102U HAVACILIĞA GİRİŞ 6.0
SHU104U HAVACILIK EKONOMİSİ 6.0
YABANCI DİL II 3.0
*Yabancı Dil II Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.

3. Yarıyıl

DERS KODU DERS ADI AKTS
TAR201U Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi I 3.0
TÜR201U Türk Dili I 3.0

4. Yarıyıl

DERS KODU DERS ADI AKTS
TAR202U Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi II 3.0
TÜR202U Türk Dili II 3.0

Program Tanıtımı

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için;

Yeni Kayıt

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Bu programa kayıt olabilmek için Yeni Kayıt sayfasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için;

İkinci Üniversite

Bu programa sınavsız ikinci üniversite ile kayıt olabilmek için İkinci Üniversite sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

 • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
 • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
 • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
 • Sınav süreleri,
 • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
 • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
 • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2019 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

Ayrıca programdan mezun olacak öğrencilerin istedikleri ve başarılı oldukları takdirde DGS sınavı ile aşağıdaki lisans programlarına da devam etmeleri mümkündür:

 • Havacılık Yönetimi
 • İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Lojistik
 • Lojistik Yönetimi
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
 • Turizm İşletmeciliği

İş Olanakları

Programı başarıyla tamamlayan mezunlar gerek özel sektörde gerekse kamuda havalimanlarında, havayolu ve havakargo şirketlerinde, bakım şirketlerinde ve yer hizmetleri şirketlerinde; harekât, apron, ramp, yolcu ve yer hizmetleri departmanlarının yanı sıra müşteri ilişkileri, iş geliştirme, planlama, tedarik ve satın alma departmanlarında istihdam olanağı bulabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!