2021 Yaz Okulu Kayıt İşlemleri

2021 Yaz Okulu kayıtları başlıyor. 2020 – 2021 yılı koronavirüs pandemisi nedeniyle online sınavlarla geçiyor. 2020 yılı güz, bahar ve yaz okulu sınavları online yapıldı, 2021 yılı güz dönemi ara sınavları ve dönem sonu sınavları online yapılıyor. 2021 Yaz okulu sınavının online yapılıp yapılmayacağına ilerleyen günlerde karar verilecek. Şu an için merak edilen  yaz okulu hakkında bir çok sorunuza cevap yazmaya çalışalım.

Öncelikle açıköğretimde bütünleme sınavı, tek ders sınavı, 3 ders sınavı kaldırıldı. Artık sadece yaz okulu bulunuyor. Yaz okulu kayıtları hakkında ayrıntılı bilgileri zamanı geldiğinde paylaşacağız.

thumbnail
İlişkili Yazı
AÖF 2022 Yaz Okulu Kayıt İşlemleri

2021 Yaz Okulu Kayıtları Ne Zaman?

Anadolu Üniversitesi 2021 Yaz Okulu kayıtları 5 Temmuz 2021 Pazartesi başlayıp 09 Temmuz 2021 Perşembe günü sona erecek.  Kayıtlar için 5 günlük bir süre verilmiş olmakla birlikte sonrasında ders seçimine ve kayıt işlemine izin verilmeyecek.

2021 Yaz Okulu Sınavı Ne Zaman?

2021 Açıköğretim yaz okulu sınavı 4 Eylül 2021 tarihinde yapılacak. Yaz okulu sınavları Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan son duyuruya göre yüz yüze olarak yapılacaktır.

Geçtiğimiz yıl yaz okulu hakkında detaylı bir çok bilgiyi paylaşmıştık. Bunlarla ilgili erişmek istediğiniz konulara aşağıdaki bağlantıların üzerine tıklayabilirsiniz.

Açıköğretim Yaz Okulu Soru ve Cevap
Açıköğretim Yaz Okulu Harçları

Şu anda merağınızı gidermek adına genel bilgileri paylaşmak istedik.

2021 Yaz Okulu Merak Edilenler

 • Yaz okulu ders seçme ve kayıt işlemleri 5 – 9 Temmuz tarihler arasında yapılacak ve süre uzatılmayacak.
 • Yaz okuluna kayıt yaptıracak öğrenciler en fazla beş ders seçebilir.
 • Not Durum Belgesinde; genel not ortalaması 2,00 veya 2,00’nin üzerinde olan öğrenciler, FF harf notu olan ve/veya hiç almadığı ders/derslerden, en fazla beş ders seçebilir.
 • Not Durum Belgesinde; genel not ortalaması 2,00’nin altında olan öğrencilerin, FF harfnotu aldığı ders/dersler, uyarı aldığı dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığı ders/dersler ile hiç almadığı ders/derslerden, en fazla beş ders seçebilir.
 • Yaz okuluna kayıt yaptıracak öğrenciler, derslerin yarıyıllarını dikkate olmadan ders seçimi yapabilir.
 • Öğrenci, ders seçim işlemlerini; kayıt tarihleri içinde yapar ve bu işlemlere sonradan itiraz edemez.
 • Kayıt tarihleri içinde ödeme yapılmadığı sürece ders seçimi yapılabilir. Yapılacak ödeme tutarları alınan ders/derslerin sayısına göre belirlenmektedir.
 • Ders seçimi sonunda alınan derslerin sayısına göre ödeme bilgileri oluştuğundan, ödeme yapıldıktan sonra ders seçimi yapılması mümkün değildir.
 • Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletmeyenler de yaz okulundan ders alabilir.
 • Yaz okulunda hangi dersin açılacağı ilgili birim kurulu kararı ve Senatonun onayıyla yaz okulu kayıt tarihlerinden sonra belirlenir.
 • Ödemeler Kredi Kartı/Banka Kartıyla, Ziraat Bankası ATM’lerinden (kartlı veya kartsız), Mobil Bankacılık veya İnternet Bankacılığından gerçekleştirebilir.
 • Yaz okulu kayıt tarihinin son günü olan 9 Temmuz 2021 tarihinde İnternet, ATM ve Mobil Bankacılığından saat 23:59’a kadar ödeme yapılabilecektir.
 • 2020-2021 öğretim yılından itibaren öğrencilere ders kitapları dijital (PDF) formatta sunulmaktadır. Öğrenciler sınavlarda ders kitabının e-Kampüs ortamında sunulan güncel versiyonundaki (PDF) içerikten sorumludur.

9 Temmuz 2021 tarihinden sonra mazeret kabul edilmeyecek ve yaz okulu kayıt işlemi yapılmayacaktır. Yaz okulu kayıt süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında her ne sebeple olursa olsun, Yaz Okulu Öğretim Gideri ödemesini yapmayan öğrenciler, 2020-2021 Öğretim Yılı Yaz Okulu kayıt hakkını kaybeder.

Öğrencilerin yaz okulunun yapıldığı öğretim yılı bahar dönemindeki öğrencilik statüsü değişmez.

Şifreniz yoksa ya da unuttuysanız yeni şifrenizi; www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin “Şifre İşlemleri” bağlantısından, 0850 200 46 10 numaralı AOSDESTEK İletişim ve Çözüm Masasını sistemimizde kayıtlı cep telefonu numaranızla arayarak veya size en yakın AÖF bürolarına şahsen giderek alabilirsiniz.

Yaz okulunda tüm derslerin açılmama olasılığı var. Bir önceki yıl olan 2018 – 2019 yılında tüm dersler açıldı. Bu yılda tüm derslerin açılmasını bekliyoruz.

2019 – 2020 yılında açıköğretim yaz okulu ücretlerine bu yıl zam yapılmadı ve geçen yıl ile aynı miktarlar belirlendi. 2019 – 2020 yaz okulu harç ücretleri aşağıdaki verilmiştir. 2020 – 2021 Yaz Okulu harçlarında bir güncelleme yapılır ise sizlere duyuracağız.

Alınan Ders Sayısına Göre Ödenecek Öğretim Gideri Ücreti
Yaz okulunda 1 Ders alan öğrenci Toplam ₺225,00 öder.
Yaz okulunda 2 Ders alan öğrenci Toplam ₺250,00 öder.
Yaz okulunda 3 Ders alan öğrenci Toplam ₺275,00 öder.
Yaz okulunda 4 Ders alan öğrenci Toplam ₺300,00 öder.
Yaz okulunda 5 Ders alan öğrenci Toplam ₺325,00 öder.
2021 Yaz Okulu (Aöf)
2021 Yaz Okulu (Aöf)

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

Sıkça Sorulan Sorular

Yaz okulu ders seçme ve kayıt işlemleri 5-9 Temmuz tarihler arasında yapılacak ve süre uzatılmayacak.

Alınan Ders Sayısına Göre Ödenecek Öğretim Gideri Ücreti
Yaz okulunda 1 Ders alan öğrenci Toplam ₺225,00 öder.
Yaz okulunda 2 Ders alan öğrenci Toplam ₺250,00 öder.
Yaz okulunda 3 Ders alan öğrenci Toplam ₺275,00 öder.
Yaz okulunda 4 Ders alan öğrenci Toplam ₺300,00 öder.
Yaz okulunda 5 Ders alan öğrenci Toplam ₺325,00 öder.

Açıköğretim fakültesi yaz okulunda en fazla 5 ders alabilirsiniz.

Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletmeyenler de yaz okulundan ders alabilir.

Yaz okulunda hangi dersin açılacağı ilgili birim kurulu kararı ve Senatonun onayıyla yaz okulu kayıt tarihlerinden sonra belirlenir.

2021 Açıköğretim yaz okulu sınavı 4 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

88 Yorum

 1. 12 ay önce

  Kayıtlar 2__3 gün daha uzatılabilse çok menmun oluruz

  Cevapla
 2. 12 ay önce

  Yaz okuluna kayıt yaptırdığı halde yaptırmasını yazıyor lütfen bu sorunu düzeltin.Yemeklerimizin boşa harcamanın lütfen.

  Cevapla
  • 12 ay önce

   Merhaba öğrencilik durumum pasif,bahar dönemindede kayıt yeniletmedim inkilap tarihi 1 dersini verdiğim takdirde mezun olacaktım bu sebeple bu dersi yaz okulunda almak istedim ve kayıt yaptırdım ancak bu pasif konusu nedir yaz okulunda bu tek dersi verirsem mezun olabiliyormuyum.

   Cevapla
 3. 12 ay önce

  5 ders alıyorum 325 tutması gerekirken 363.5 istiyor geçmiş dönem borcum parayı eksik yatırsam zaten derslere giremezdim neden böyle oluyor?

  Cevapla
  • Yönetici 12 ay önce

   İkinci üniversite okuyanlar veya normal öğrenim süresini aşanlar (önlisans için 4 yıl, lisans için 7 yıl) ekstra 38,5 TL ödüyor malesef.

   Cevapla
 4. 12 ay önce

  AÖF Yaz okulu sınavları online olsun..

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  9 temmuz perşembe demişsiniz. 9 temmuz cumaya geliyor.

  Cevapla
 6. 12 ay önce

  Yaz okuluna kayıt yaptırdığım ve ödemesini yatırdığım halde öğrenci sayfasında yaz okuluna kayıt yaptırmadınız diyor ve e kampüste dersler açılmıyor. Neden acaba?

  Cevapla
 7. 12 ay önce

  TSK da Suriye Harekat alanındayım bir çok sınavıma harekat alanında olduğum için girmedim neden yaz okulu yok anlamış değilim

  Cevapla
 8. 12 ay önce

  Benim tek dersim vardı ücreti 160 değil 225 tuttu çok ilginç

  Cevapla
  • Yönetici 12 ay önce

   Harç ücretleri bu yıl artırıldı. Harç ücretleri bugüne kadar açıklanmadığı için değiştirememiştik. Bugün itibariyle harç ücretlerini güncelledik.

   Cevapla
 9. 12 ay önce

  üniversitelerin açılmasıyla ilgili hiçbir bilgi yokken ve son durumda kapalıyken aöf sınavlarının online yapılması gerektiğini düşünüyorum.genel kanı da bu şekilde. lütfen insanların yorumları dikkate alınsın

  Cevapla
  • 12 ay önce

   Bu kadar harç parası alıyorlarsa covid gerçekse online olmalı bence 1.5 saat sinavda kalacaz kolay degil

   Cevapla
 10. 12 ay önce

  Benim çocuğum okulu bırakıyor. Aynı durumda çok sayıda genç devam etmeyecek. Nasılsa açıköğretim zaten bir işime yaramayacak diyor. İkna edemedim. Sınav online olursa belki girerim diyor. Ben de ona hak veriyorum. Onca sınavları online yaptınız da neden bu sene mevcut covit 19 hastalığı tamamen bitmesini beklemiyorsunuz. Çocuğumu aşı yaptırmadım. Yetkililerden acil çözüm bekliyoruz. Bu çözüm dünyanın sonu olmayacak Ata AÖF online yapıyor da neden Anadolu üniversitesi AÖF yüzyüze de diretiyor anlayamadık. Yine de tüm görevlilere ve çalışanlara başarılar dilerim. Teşekkürler.

  Cevapla
 11. 12 ay önce

  Bu pandemi zamanında online yapılması gereken yaz okulu sınavlarının neden zora sokularak risk alınarak yüz yüze yapılacaktır.
  Korku ortamında nasıl konsantre olup cevaplara odaklanacağız.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Ey aöf yetkilileri sesimizi duyun Yaz okulu online yapılsın

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  Yaz okulu sınavı çevrimiçi online yalmasını ricasında bulunuyoruz yetkililerimiz den
  İnşaallah dikete alırlar9
  Yetkililer

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  YAZ OKULU ONLİNE YAPILMALI ŞU ORTAMDA

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Merhaba;
  Koşullu geçer derslerim var genel ortalamam 1,93 2 tane de ff dersim var yaz okulunda koşullu geçerleri de almak zorundamıyım

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  Yaz okulu sınavlarının yüz yüze olması kesinmi yoksa değişebilirmi

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Yüz yüze yapılması planlanıyor. Koronavirüs mevcut durumdan çok daha kötü bir hal almaz ise yüz yüze olacaktır.

   Cevapla
 17. 1 sene önce

  Benim durum gano 1.97 kredim 124 ve 5 ders koşullularım var, 1. Ders 36 harfnotu DC, 2.ders 37.5 harfnotu DC, 3.ders 48.750 harfnotu CD, 4.ders 65 harf notu CD, 5.ders ise 28.750 harfnotu DC. sormak istediğim 28750 dersimi alsam ortalamam 2 olurmu ve en az kaç ot almalıyımki 2 olsun gano. Birde sormak istediğim tek ders mi yaz okulumu yada hepsini i almak zorundayım. Uzun oldu ama kafam çok karışık. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Anadolu Üniversitesinde sadece yaz okulu bulunuyor. 5. dersinizin kredisini yazarsanız hesaplama yapabiliriz.

   Cevapla
 18. Yaz okulunda ff olan dersi almak zorunda mıyım? Üst dönemden 4 ders seçip ff olan dersi güz dönemine bırakabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   FF dersleri almak zorunda değilsiniz. İstediğiniz dersi alabilirsiniz.

   Cevapla
   • 12 ay önce

    Bu kadar harç parası alıyorlarsa covid gerçekse online olmalı bence 1.5 saat sinavda kalacaz kolay degil

    Cevapla
    • 12 ay önce

     Dünden bu yana kayıt gerçeklestiremiyorum geçmiş döneme ait borcum yok borç var diyor kayıt yaparken 325 çıkıyor ödeme yparken 363.5 TL çıkıyor sistemsel hata diyor dünden bu yana duzelmedi böyle olan varmı?

 19. 1 sene önce

  Yaz okulu kayıtları ne zaman

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   28 Haziran – 2 Temmuz

   Cevapla
   • 1 sene önce

    2 yıllık okuyorum ilk senem bitti (inşallah) genel ortalamam 2 ‘nın altında direk 2 ci sınıfa geçebiliyor muyum yaz okuluna girmeden? Gerekli mi yaz okulu, direk 2 ci sınıfa geçebiliyor muyum?Bilgilendirir mısıniz?

    Cevapla
   • Yönetici 1 sene önce

    2. sınıftan ders alabilirsiniz. 1. sınıftan FF dersleriniz var ise bunlarla birlikte maksimum 45 kredilik ders alabilirsiniz. 2. sınıf dersleri için yaz okuluna kayıt olmanız gerekmiyor.

    Cevapla
  • Hocam mrb bnm ortalamam dusuk oldugu icin 6tane dersim kosullu kaldi kac ders alirsam ortalamam yuksek olur diyelimki 3ders sectik 2.00 ustu olunca hepsinde geciyormuyiz

   Cevapla
   • Yönetici 1 sene önce

    GNO 2.00’ı geçtiğinde koşullu olan tüm dersleriniz geçmiş olur.

    Cevapla
 20. 1 sene önce

  benım 6 dersim var acaba 5 ini yaz okulunda verıp kalan 1 dersi ılk dönem alablırmıyım bahar dönemınde kalan 1 ders yıl kaybedıcem yoksa

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Yaz okulu dışında her ders kendi döneminde alınabiliyor. Bahar dönemi dersi ise güz döneminde alamazsınız.

   Cevapla
   • 12 ay önce

    Pandemi zamanında önline olan sınavlar dan ve hiç masrafınız olmadan ücret almamanız gerekirken kitaplardan bile ücret alıyorsunuz.
    Soruyorum masrafınız nedir?
    Tek ders 160 ?
    5 ders 220

    Cevapla
 21. 1 sene önce

  5dersin ücreti 220 mi

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Tek ders alırsanız 160 TL, 5 ders alırsanız toplam 220 TL’dir.

   Cevapla
 22. 1 sene önce

  Merhaba bu yaz okulunun 5 dersini seçecem tek tek topladığım da neden bu kadar ücret alınıyor bini buluyor doğru mu bu

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Tek ders alırsanız 160 TL, 5 ders alırsanız toplam 220 TL’dir.

   Cevapla
 23. 1 sene önce

  6 dersim kaldı. 5 tanesini yaz okulunda almak istiyorum. kalan 1 ders için tek ders sınavı oluyormu. yoksa güz dönemindemi o dersi almam gerekiyor

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Anadolu Üniversitesine tek ders sınavı bulunmuyor. Kalan 1 dersinizi kendi döneminde almanız gerekiyor.

   Cevapla
 24. 1 sene önce

  üst sınıftan istediğimiz dersi alabiliyor muyuz yaz okulunda yoksa kaldığımız dersleri mi almamız gerek illa

  Cevapla
 25. 1 sene önce

  Ben dönem basında transktrip yükleyemedim şimdi yükleyebilirmiyim

  Cevapla
 26. 1 sene önce

  Yaz okulunda 1 dersim var mezun olabilmem için dersi vermem gerekiyor dersin açılmaması gibi bir durum olabilir mi?

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Yönetmelikte Anadolu Üniversitesi istediği dersi açar şeklinde bir madde var. Şu ana kadar her yaz okulunda tüm dersler açıldı. Bu yılda tüm derslerin açılacağını düşünüyoruz.

   Cevapla
  • 12 ay önce

   Dünden bu yana kayıt gerçeklestiremiyorum geçmiş döneme ait borcum yok borç var diyor kayıt yaparken 325 çıkıyor ödeme yparken 363.5 TL çıkıyor sistemsel hata diyor dünden bu yana duzelmedi böyle olan varmı?

   Cevapla
 27. 1 sene önce

  Merhaba bu dönem sonunda tek dersim kalıyor onuda yaz okuluna kayıt olup verip geçersem mezun olabiliyormuyum?

  Cevapla
 28. 1 sene önce

  Merhaba başka okuldan olup AÖF üniversitesinde yaz okulu için başvuru yapabilir miyiz

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi sadece kendi öğrencileri için yaz okulu kabul ediyor. Başka üniversitelerden öğrenci kabul edilmiyor.

   Cevapla
   • 1 sene önce

    Yaz okulu dersleri 5 den fazla olsun lütfen.Bu dönem mezun olmam için 6 ders almam gerekiyor.

    Cevapla
    • 1 sene önce

     Merhaba kamu yonetimi bolumu okuyodum dondurdum. Simdi yaz okuluna baslarsam kac ders alabilirim uc ders alabilirmiyim

    • Yönetici 1 sene önce

     @Deniz Maleesef 5 dersten fazla seçilmesine izin verilmiyor. Belki seneye değişir ama bu yıl için 5 ders olacak.
     @Seyda evet üç ders alabilirsiniz.

 29. 1 sene önce

  MERHABA ONLİNE SINAV OLUP OLMAYACAĞI YAZ OKULU KAYITLARI YAPTIRMADAN ÖNCE BELLİ OLUR MU ?

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Yaz okulu kayıtları başlamadan duyurunun yapılacağını düşünüyoruz.

   Cevapla
 30. 1 sene önce

  Merhaba benim bu yıl 1 tane normal dersim ve ilk ve ikinci dönemden de 2 adet uygulama (staj) dersim var. Staj dersinin her birinin 24 kredisi var. Ben bu 3 dersi de yaz okulunda alabilir miyim?. Staj derslerini döneminde mi almak zorundayım. Hic staj dersi alan arkadaşım yok. İlk defa ben alacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Önceki yıllarda staj’lar yaz okulu kapsamına alınmadı. Staj bir ders gibi olmadığı ve sınavı normal ders gibi olmadığı için yaz okuluna alınmamıştı. Pandemi şartları nedeniyle stajlar ödev şeklinde yapılıyor. Yaz okulunda açılıp açılmayacağını kayıtlar başladığında göreceğiz. Bu nedenle biraz daha beklemenizi öneririz.

   Cevapla
 31. 1 sene önce

  Merhaba 5 dersim kalacak30 kredilik yaz okulunda hepsini seçebilir miyim ?

  Cevapla
 32. merhabalar yaz okulu online olacak gibi gözüküyor. Yaz okulunda hiç almadığımız dersleri almamız mümkün mü? benim aöften 5 dersim kaldı bahar ve güz karışık hiç birini almadım direkt hepsini toplayıp alabilir miyim?

  Cevapla
 33. 1 sene önce

  Merhaba başka aof den Anadolu aof yaz okulu kayıti yaptirabiliyor muyuz

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Anadolu Üniversitesi açıköğretim bölümleri için böyle bir imkan bulunmuyor malesef.

   Cevapla
 34. 1 sene önce

  Merhaba, Yaz okulunda alacağımız dersleri seçerek mi müracaat ediyoruz. Yaz okulu ücretini dersler senato tarafından belirlenmeden mi yatırıyoruz.
  Benim bölümümdeki 5 dersin yaz okulunda açılıp açılmayacağını nereden bileyim. Müracaat edip te yaz okulunda benim derslerin açılmaması durumunda ne olacak bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Şu ana kadar tüm dersler açıldı. Önce ders seçiyorsunuz, buna göre ücret belirleniyor ve harcınızı yatırıyorsunuz.

   Cevapla
 35. 1 sene önce

  Mrb. Yaz okulu sınavları en fazla 5 ders alınıyor. Bu yaz okulu sınavında alınacak dersleri 7 ye çıkarmanızı arzuluyoruz. Sesimize kulak verip dileğimizi gerçekleştirmenizi diliyoruz. Teşekkürler

  Cevapla
 36. 1 sene önce

  Mrb. Yaz okulu sınavında en fazla 5 ders alınabileceğimizi belirtiyorsunuz. 2021 Eylül sınavları takvimde önceden gözüküyordu ama takvimden kaldırıldı. benim eylüle 2 dersim kalma ihtimali var. Bu 2 dersimle birlikte toplam 7 dersim kalıyor bahar sınavlarından sonra. Ağustos yaz okulu sınavlarında 7 ders alma ihtimalim olasılığı varmı. Yoksa Eylülde olacak olan sınavlar hangi tarihte uygulanacak. Teşemkürler

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Merhaba,
   Yaz okulu sınavları şu an için 8 Ağustos görünüyor. Sınavların online yapılmasına karar verilir ise bu tarih değişecektir. Senato kararı ile 5 ders olarak kararlaştırıldı. Bu yılda 5 ders olarak devam edecektir.

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!