2020 Üç Ders Sınavı Hakkında Merak Edilenler

Anadolu Üniversitesi aldığı bir karar ile 2019 – 2020 eğitim yılında yaz okulu açmayacağını ve mezun durumdaki öğrenciler için üç ders sınavını yapacağını duyurmuştur. (İlgili duyuru için tıklayınız.) Bir çok öğrenci yaz okuluna göre planlarını yaptığı için (DGS kaydı, KPPS kaydı vb.) yaz okulunun açılmaması planları alt üst etmiş görünüyor.

Üç ders sınavına maalesef her öğrenci giremiyor. Üç ders sınavını şartları Yaz okulunun şartlarından farklı olup aşağıda önce özet şeklinde, sonra detaylı bir şekilde paylaştık. Üç ders sınavı hakkında merak edilenleri yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Güncelleme: Üç ders sınavının iptal olduğu, yaz okulunun açılacağı duyuruldu. (Duyuru için TIKLAYINIZ.)

Üç Ders Sınavı Detayları (Özet):

 • 3 ders sınavı 22-26 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 3 ders sınavı açılmayacak, yaz okulu açılacak.
 • 3 ders sınavına 1-3 arası FF dersi olan öğrenciler katılabilir.
 • 3 ders sınavına 3’ten fazla FF dersi olan öğrenciler katılamaz.
 • 3 dersten fazla FF dersi yada almadığı dersi olan öğrenciler takip eden güz veya bahar yarıyılında bütün dersleri almakla yükümlüdür.
 • FF dersler 3 ders sınavına otomatik olarak atanır, ayrıca bir kayıt işlemi yapılmaz.
 • 3 ders sınavı başarı puanı hesaplaması, arasınav %25, üç ders sınavı %75 olarak yapılacaktır.
 • 3 ders sınavına katılabilmek için 2019-2020 eğitim yılında güz veya bahar döneminde ilgili ders yada dersleri alıp başarısız olma şartı vardır.
 • 3 ders sınavına mezun olabilecek durumda en fazla 3 adet FF dersi olan öğrenciler katılabilir.
 • 3 ders sınavında üstten ders alınmaz.
 • 3 ders sınavı ücretsizdir.

Açıköğretim Üç Ders Sınavı Usul ve Esasları:

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı öğrencilere bahar dönemi dönem sonu sınavlarından sonra tanınan üç ders sınav hakkı, aşağıda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yürütülür.

 • (Değişik: Senato-13/3/2018-3/2) Kayıtlı olduğu bölümdeki/programdaki tüm dersleri almış, en fazla üç başarısız ve/veya koşullu geçer dersi bulunan ve bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrenciye; aşağıdaki koşulları sağlaması durumunda sınavın yapılacağı öğretim yılında kayıt yaptırmış olduğu derslerden; bahar dönemi dönem sonu sınavlarından sonra “Üç Ders Sınavı”na girme hakkı tanınır:
  1. Not Durum Belgesinde; Genel Not Ortalaması 2,00 veya 2,00’nin üzerinde olan öğrencilerin, en fazla üç dersten FF harf notunun olması,
  2. Not Durum Belgesinde; Genel Not Ortalaması 2,00’nin altında olan öğrencilerin, FF harf notu aldığı derslerin ve/veya uyarı aldığı dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığı derslerinin toplam sayısının en fazla üç olması,
  3. FF harf notu alınmış derslere, sınavın yapılacağı öğretim yılında kayıt yaptırmış olması.
 • (Değişik: Senato-13/3/2018-3/2) “Üç Ders Sınavı”na katılmış ve bu derslerin sınavlarında başarılı olmuş öğrenci “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”ndeki mezuniyet koşullarını sağladığı takdirde mezun olabilir.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez.
 • (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez.
 • Staj uygulamasına tabi olan öğrenci, yukarıda belirtilen koşulları sağlaması durumunda “Üç Ders Sınavı”na girebilir.
 • (Değişik: Senato-13/3/2018-3/2) Uygulamalı derslerden (laboratuvar, pratik çalışma proje/ödev vb. uygulamalı dersler) başarısız olan öğrencilere “Üç Ders Sınavı” hakkı tanınmaz.
 • “Üç Ders Sınavı” notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile “Üç Ders Sınavı” notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.
 • Öğrencinin başarı notları; “Üç Ders Sınav” sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları; “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları”na göre, ilgili dönemin dönem sonu sınavı harf notu aralıkları kullanılarak belirlenir.
 • Her ne sebeple olursa olsun “Üç Ders Sınavı”na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 • (Değişik: Senato-30/06/2020-8/1) Türkiye Programları ve Yurt Dışı Programları için “Üç Ders Sınavı” Fakültelerin Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen tarihte, sınav merkezlerinde ve /veya online olarak gerçekleştirilir.
 • Türkiye Programlarına kayıtlı bulunan ve hâlen cezaevinde/tutukevinde olup “Üç Ders Sınavı”na girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır.
 • Mülga: (30.06.2020 tarih ve 8/1 sayılı Senato Kararı ile)
 • (Değişik: Senato-30/06/2020-8/1) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Üç Ders Sınavı, 2019-2020 öğretim yılı için ilgili Fakültelerce belirlenen tarihlerde yapılacaktır.
AOF Üç Ders Sınavı
AOF Üç Ders Sınavı
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 3 ders sinavi yapılmalı. Mağdur olan insanların sesi neden duyulmuyor? Yaz okulu talebi gibi bu da bir talep ve hak. 3 ders sınavını yaparak magduriyet giderilmeli.

  Cevapla
 2. yani varya sırf 2 kurus daha fazla kazanmak için üçdersi iptal edip yazokul açıyorsunuz.ayıp ya yapılan eğitim sistemi değil para sistemi olmuş iyice

  Cevapla
 3. 3 ders sınavını iptal etmekle bizim hakkımızı gasp ettiğinizden haberiniz varmı. Adelet istiyoruz. Sesi çok çıkanın değil, haklının yani hakkın yanıda olmanızı bekliyoruz. 22-26 temmuzda sınavımıza girip alın terimizle mezun olmak istiyoruz. Lütfen bizi duyunuz. Eğer haklının yanında değil, sesi çok çıkanın yanında olursanız; mahşerde iki yakamız iki elininizde. Saygılar

  Cevapla
 4. 13 Temmuz 2020, 09:21

  3 Ders Sınavı yapılacak mı? yapılmayacak mı? Ben ön-lisan 1. sınıftan 2 dersim kalmıştı, onları verince mezun olacağım. GNO 2.38 Hem 3 Ders Sınavı, hem Yaz Okulu yapılsın. 2019 yılında öyle olmuştu.

  Cevapla
 5. Lisans okurken onlisansi bitirmem icin 3 dersim kaldi.giremiyor muyum?yav 12 sene oldu birakin gireyimde bitsin.yoksa bi 12 sene daha okurum ben

  Cevapla
 6. Acktek dersim var güz döneminden ben güz dönemini kayıt yapdirdim ama bahar dönemi kayıt yaptırmadım acaba üc ders sınavına girebilirmiyim.acilllll cevap

  Cevapla
  • Yönetici 7 Temmuz 2020, 22:16

   Güz dönemi dersiyse ve güz döneminde bu dersi aldıysanız, bu dersi geçtiğinizde mezun olacaksanız 3 ders sınavına girebiliyorsunuz.

   Cevapla
  • Lisans okurken onlisansi bitirmem icin 3 dersim kaldi.giremiyor muyum?yav 12 sene oldu birakin gireyimde bitsin.yoksa bi 12 sene daha okurum ben

   Cevapla
 7. admin benim dc dersim baya var 3 ten fazla eğer bu final notlarıyla beraber gno 2.00 olmazsa 3 ders sınavına giremiyor muyum ?

  Cevapla
 8. Admin bir sorum olacaktı şuan 1.sınıfım ilk dönem 2 koşullu 3 de FF var koşullu dersler baharla gno 2 üstüne çıktı diye halloluyor fakat 3 ders sınavına 1.sınıfım diye giremeyecek miyim? Mezun olabilecekten kasıt son sınıfta olma şartı mı var?? 2 yıllıksa 2.yıl 4 se 4.yıl.

  Cevapla
  • Yönetici 7 Temmuz 2020, 11:25

   Maalesef giremiyorsunuz. Mezun olacaktan kasıt kalan 3 dersi geçtiğinizde mezun olmanız. Henüz 2. Sınıfın derslerini almadıysanız bu şartı sağlamıyorsunuz.

   Cevapla
  • Admin benim 1 dersim 1. Dönemden FF 1 tane de DD var koşullu geçer yazıyor ortalamam da 2.00 geçiyor ama 1. Dönem geçme notu 25di şimdi yükseltildi bu kaldigim FF olan dersim vermem halinde mezun oluyor muyum 25 puanlık ders sıkıntı olur mu baska koşullu gecerim yok

   Cevapla
 9. Ben lisans öğrencisiyim fakat bana önlisansı bitirdiğime dair kayıt belge lazım 1 ve 3 ten toplam 2 dersim var neden 3 ders sınavına katılamıyorum

  Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!