Maliye Politikası Final Sınav Soruları

Maliye Politikası
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınav Soruları
1.
Esnekliklerinin diğer vergilere oranla daha düşük olduğu ve herhangi bir otomatik istikrar sağlayıcı etkiye sahip olmadıkları ileri sürülen vergiler aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "E" Servet vergileri
Soru Açıklaması
2.
Birkaç onar yıllık süre içinde kâr oranlarının gerilemesi şeklinde gelişen, ekonomide giderek derinleşen işsizliğe ve köklü değişmelere neden olan ekonomik dalgalanma türüne ne ad verilir?
Doğru Cevap: "C" Kondratieff
Soru Açıklaması
3.
Transfer harcamalarındaki bir değişikliğin gelir düzeyinde yarattığı değişmeyi gösteren katsayıya ne ad verilir?
Doğru Cevap: "A" Transfer harcamaları çarpanı
Soru Açıklaması
4.
Aşağıdaki düşünürlerden hangisi Yeni Keynesyen Akım’ın temsilcilerinden biri değildir?
Doğru Cevap: "E" M. Friedman
Soru Açıklaması
5.
Bütçe açıklarının borçlanma ile finansmanının bugünkü vergi yükünün gelecekteki aynı yükle ikamesi olduğunu ve yaşam boyu gelir hipotezi altında, tüketim üzerinde etkili olmayacağını ileri süren yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Ricardocu
Soru Açıklaması
6.
Aşağıdakilerden hangisi kamu kesimi tanımına giren alanlardan biri değildir?
Doğru Cevap: "A" Ticari bankalar
Soru Açıklaması
7.
Borç faizinin yeni borçlanma ile karşılandığı Ponzi tipi borçlanma yönteminde gelir dağılımı aşağıdakilerden hangisi lehine bozulur?
Doğru Cevap: "B" Faiz geliri elde edenler
Soru Açıklaması
8.
Vergiler ve diğer olağan kamu gelirleri ile karşılanamayan kamu harcamaları için yurt içinde borçlanma yoluna gidilen aracı kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Hazine
Soru Açıklaması
9.
Kısa süreli sermaye hareketleri veya sıcak para olarak adlandırılan finansal hareketler üzerinden alındığında, işlem maliyetlerini artırarak akışkanlığı azaltıp finansal istikrarı olumlu etkileyebileceği ileri sürülen vergi türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "E" Tobin vergisi
Soru Açıklaması
10.
Aşağıdakilerden hangisi gelişmekte olan ülkelerin özelliklerinden biri değildir?
Doğru Cevap: "E" Sermaye birikiminin hızlı olması
Soru Açıklaması
11.
Türkiye’de 1930-1939 yılları arasında izlenen ekonomi politikası aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Devletçi
Soru Açıklaması
12.
Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sürecini açıklamak için kullanılan üçlü ekonomik yapı modelinde yer alan sektörler aşağıdakilerden hangisinde birlikte ve doğru olarak verilmiştir?
Doğru Cevap: "A" Tarım, Hizmetler, Sanayi
Soru Açıklaması
13.
Çalışma özrü veya engeli olmadığı hâlde ekonomik koşullardan dolayı çalışma imkânı bulamayan işsizlere ve çalıştığı hâlde yeterli gelir elde edemeyenlere kamu harcama sistemi içerisinde sağlanan ekonomik destek uygulaması aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Sosyal politika
Soru Açıklaması
14.
Yeniden gelir dağılımı politikalarında vergilerin kullanılmasında en düşük gelirlinin refah düzeyinin en üst düzeye çıkarılması gerektiğini savunan kişi aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Rawls
Soru Açıklaması
15.
Gelir dağılımının adilliğini inceleyebilmek için ülkedeki hane halkı yüzdelerinin gelirden aldığı payı grafiksel olarak ifade eden eğriye ne ad verilir?
Doğru Cevap: "B" Lorenz eğrisi
Soru Açıklaması
16.
Bireylerin farklı statülerde üretim elemanı olarak üretime katılıp gelir elde etmesi itibarıyla yapılan gelir dağılımı modeline ne ad verilir?
Doğru Cevap: "A" Fonksiyonel
Soru Açıklaması
17.
Hava kirliliği ile mücadele amacıyla 1997 yılında Birleşmiş Milletler gözetiminde imzalanan uluslararası protokol aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Kyoto
Soru Açıklaması
18.
Çevre sorunlarının tarafların bir araya gelip pazarlık yapmasıyla, kamu müdahalesine gerek olmaksızın piyasa mekanizması içinde çözüme kavuşabileceğini ileri süren teori aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Coase Teorisi
Soru Açıklaması
19.
Atmosferde oluşan toz, gaz, duman, su buharı, koku gibi kirleticilerin insanlara ve diğer canlılara zarar verici hâle gelmesine ne ad verilir?
Doğru Cevap: "E" Hava kirliliği
Soru Açıklaması
20.
Kanalizasyon sularının arıtılmaksızın göllere, nehir ya da denizlere dökülmesi ile oluşan ve salgın hastalıklara neden olan su kirliliği türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Biyolojik
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!