Doktora Mezunlarına ALES Muafiyeti Geldi

14.04.2020
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

YÖK tarafından bugün (14 Nisan 2020) yapılan açıklama ile doktora mezunu olanlardan yüksek lisans ve deoktora başvurularında ALES şartı aranmayacağı bildirildi.

YÖK tarafından yapılan ve bugün Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğindeki değişiklikle “Doktora / sanatta yeterlik / tıpta uzmanlık / diş hekimliğinde uzmanlık / veteriner hekimliğinde uzmanlık / eczacılıkta uzmanlık” mezunlarının, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen  ALES’e girme şartı bundan böyle aranmayacaktır.

Yapılan değişikliğe göre yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru yapan doktora mezunlarının başvurularında kullanılmak üzere “ALES puanı üniversitelerin yetkili kurulları tarafından programların niteliğine göre” belirlenip, başvurular sırasında ilan edilecektir.

Bilindiği üzere YÖK son dönemde YÖK 100/2000 Doktora Projesi gibi projeler ile doktoralı insan kaynağını artırmaya yönelik çalışmalar yürütmektedir. Bu değişiklik doktoralı insan kaynağındaki niteliğe katkı sağlayacaktır.​

Doktora Mezunlarına ALES Muafiyeti Geldi

Doktora Mezunlarına ALES Muafiyeti Geldi

Kaynak: YÖK

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.